Борсов наблюдател: Технологичните отчети решават съдбата на пазара

Борсов наблюдател: Технологичните отчети решават съдбата на пазара

Борсов наблюдател: Технологичните отчети решават съдбата на пазара

Технологичният сектор отчете 5% спад през миналата седмица, а широкият индекс S&P 500 загуби 3%. Производителите на чипове се представяха най-слабо и секторният борсово търгуван фонд падна с 9%. Разпродажбите на книжата на Nvidia се засилиха в петък и това допълнително влоши настроенията на пазара.

Няколко от водещите технологични компании предстои да публикуват отчетите си, като Microsoft, Meta и Alphabet ще отбележат значителен растеж на годишна база. Реакцията на пазара ще бъде много показателна за настроенията на инвеститорите. Ако компаниите бият прогнозите и акциите обърнат посоката си, вероятно ще станем свидетели на края на борсовия спад. Още не може да се говори за пазарна корекция, защото индексът S&P 500 падна с по-малко от 7% от началото на месеца досега. Тя ще стане факт, когато индексът слезе на равнището от 4800 пункта спрямо 5000 в момента.

Като отчетем това, че топ 5 компаниите се очаква да имат 65% растеж на печалбите, а останалите 495 в индекса да регистрират 6% спад на годишна база, предпазливостта на инвеститорите има резон. И ако реакцията е негативна към резултати, които бият очакванията, това ще означава продължаване на спада. Движението надолу ще се ускори, защото борсовите играчи ще продават, за да намалят експозициите си. Само преди няколко седмици, в началото на април, равнището на пут-опциите беше много ниско. Това е финансов инструмент, който позволява да се застраховат притежаваните акции от евентуален спад. И често е сигнал за позитивните настроения на пазара. Ниското им равнище обаче означава, че инвеститорите не са подготвени за по-големи разпродажби и ще бързат да намалят рисковите си позиции, когато цените падат. Както е сега.

Макро средата също не е позитивна за акциите. Централните банкери започват да се притесняват от забавянето на растежа. Доклад на Федералния резерв показва слабост в потреблението и леко влошаване на бизнес средата в САЩ. Слабият период ще продължи през първата половина на годината и подкрепа за Уолстрийт може да дойде само от понижение на лихвите. А централните банкери биха избързали, само ако фондовият пазар ги принуди да прибегнат към корекции надолу.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ