Британският паунд претърпя най-лошия си месец от референдума за Брекзит насам

Британският паунд претърпя най-лошия си месец от референдума за Брекзит насам

Британският паунд претърпя най-лошия си месец от референдума за Брекзит насам

През август британският паунд претърпя най-резкия си месечен спад спрямо щатския долар от референдума за Брекзит насам, тъй като политическата несигурност и историческата криза при разходите за живот натежаха върху британската валута, пише Си Ен Би Си.

Паундът поевтиня с 4,5% спрямо зелените пари миналия месец и продължи да се понижава в четвъртък, като към 14:30 една британска лира се разменяше за 1,1569 щатски долара. Стойността на британската валута се понижи с близо 3% спрямо еврото миналия месец.

Обединеното кралство е изправено пред бързо влошаваща се криза на разходите за живот, тъй като цените на храните и енергията растат, като милиони домакинства са изправени пред бедност тази зима.

В същото време Великобритания е изправена пред несигурност относно перспективите за фискалната политика, докато чака да разбере името на новия лидер на Консервативната партия и съответно премиер на страната. Резултатите от гласуването сред членовете на управляващата партия ще станат ясни следващата седмица.

Енергийната криза, произтичаща от войната в Украйна, сега се очаква да тласне икономиките от еврозоната и тази на Обединеното кралство в рецесия, докато някои икономисти все още очакват, че САЩ ще избегнат подобна съдба предвид относително по-силната им икономическа позиция и енергийна независимост.

В изследователска бележка от сряда, главният икономист на Capital Economics за Обединеното кралство Пол Дейлс посочи, че това разминаване ще доведе до допълнителна слабост както на еврото, така и на паунда спрямо щатския долар. Той очаква британската лира да „потъне в нови дълбочини“, тъй като политическата и икономическа несигурност продължават да оказват негативно влияние.

„Смятаме, че паундът ще падне от около 1,17 долара сега до около 1,05 до средата на следващата година. Това би го оставило под предишни рекордно ниски нива, включително: преди Споразумението Плаза от 1985 г. (1,09 долара за паунд), след излизането на Великобритания от механизма ERM през 1992 г. (1,43 долара за паунд), по време на глобалната финансова криза от 2008/09 година (1,38 долара за паунд), след референдума за Брекзит през 2016 г. (1,21 долара за паунд) и по време на кризата с COVID-19 през 2020 г. (1,21 долара за паунд)“, каза Дейлс.

„Всъщност 1,05 долара би било рекордно ниско ниво за всички времена. В същото време, тъй като високата инфлация вероятно ще попречи на Английската централна банка да намали лихвените проценти веднага възможно най-скоро, според прогнозите на финансовите пазари, ние очакваме само малък спад в доходността на 10-годишните облигации до края на тази година и голям спад в при борсовия индекс FTSE 100“, добави той.

Обикновено спадовете в стойността на британската валута имат смесен ефект, тъй като по-слабият паунд има тенденция да повишава цените на жилищата и да оскъпява международната търговия, което от своя страна облагодетелства много компании от индекса FTSE 100, които са насочени към износа.

Според Джайлс Кийтинг, директор на Bitcoin Suisse, случаят този път не е такъв.

„В крайна сметка мисля, че при настоящите обстоятелства това е недвусмислено лошо развитие, поради по-високите цени на вноса, които ще доведат до инфлация“, каза Кийтинг пред Си Ен Би Си.

Той добави, че буферът, осигурен от натрупаните от потребителите със средни доходи спестявания по време на пандемията, ерозира, премахвайки още една колона, на която лежеше британската икономика.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ