Доларът пада след като Фед сигнализира за пауза с лихвите. Европейските пазари заеха позиция на изчакване

Доларът пада след като Фед сигнализира за пауза с лихвите. Европейските пазари заеха позиция на изчакване

Доларът пада след като Фед сигнализира за пауза с лихвите. Европейските пазари заеха позиция на изчакване

Доларът поевтиня спрямо повечето основни валути днес, след като Федералният резерв на САЩ даде сигнал за пауза в агресивния си цикъл на затягане на лихвите, въпреки че пазарите бяха повлияни от нежеланието за поемане на риск на фона на погром на акциите на регионалните банки в САЩ, съобщи Ройтерс.

В сряда Фед повиши основната лихва с четвърт процентен пункт, както се очакваше, а от програмното изявление отпадна формулировката, че "очаква", че ще са необходими по-нататъшни увеличения на лихвите.

Това доведе до широкообхватен спад на щатския долар и до понижаване на доходността на държавните ценни книжа, като търговците възприеха коментарите като сигнал за достигнат връх на лихвените проценти в САЩ и се насочиха към вероятността за намаляване на лихвените проценти по-късно тази година.

Индексът на щатския долар последно се понижи с 0,12% до 101,11 пункта, след като през предходната сесия спадна с повече от 0,6%.

В смесената азиатска търговия в четвъртък британският паунд се задържа на приблизително 11-месечен връх от 1,2590 USD, след като достигна това ниво в предходната сесия.

Еврото се повиши с 0,2% до 1,1083 USD, флиртувайки с неотдавнашния си едногодишен връх.

"Най-забележителната част от изявлението беше разделът, очертаващ перспективите за политиката занапред, тъй като Федералният комитет по операции на откритите пазари (FOMC)  смекчи формулировката си относно необходимостта от допълнително затягане на паричната политика", коментира Джей Брайсън, главен икономист в Wells Fargo.

"Възможно е да е необходимо допълнително затягане ... но FOMC не изглежда да се ангажира предварително с ново повишение на лихвите на 14 юни.", допълва той.

Сега паричните пазари очакват Фед да запази лихвените проценти стабилни на следващото си заседание през юни и са включили около 80 базисни пункта намаление на лихвите от юли до края на годината.

Към очакванията, че Фед скоро ще трябва да започне да облекчава паричните условия, се прибавиха и продължаващите опасения от сътресения в банковия сектор, които се засилиха след новината, че PacWest Bancorp PACW.O „проучва стратегически възможности“, което доведе до спад на акциите на компанията и на други регионални кредитори в САЩ в следборсовата търговия.

Базираният в Лос Анджелис кредитор се надява да избегне съдбата на други регионални кредитори, които бяха поети от регулаторните органи на САЩ през последните два месеца, като активно търси решение, което да укрепи финансите му, заяви източник пред Ройтерс.

Предпазливите рискови нагласи запазиха японската йена - традиционно сигурно убежище по време на пазарни сътресения - добре подкрепена, като валутата се повиши с малко над 0,1% спрямо щатския долар до 134,51.

Чувствителните към риска австралийски и новозеландски долари също се понижиха в азиатската търговия

"В САЩ има много притеснения около банковия сектор и кризата в кредитирането. Това е кредитно събитие и то се отразява доста бързо на икономиката", каза Джарод Кер, главен икономист в Kiwibank.

"Затова смятам, че централните банки, включително ФЕД, са на върха или много близо до върха на паричните си лихви.", допълни той.

Под светлината на прожекторите

днес е ЕЦБ, където се очаква по-късно днес също да бъде обявено поредно повишаване на лихвените проценти.

Икономисти, анкетирани от Ройтерс, очакват ЕЦБ да повиши лихвените си проценти за седмо поредно заседание, макар че консенсусът е за по-малък скок, от 25 процентни пункта, а не от 50, какъвто беше възпретият подход напоследък.

Мат Уорд, портфолио мениджър в екипа за глобални акции в Barings, заяви, че след като в сряда Фед е свършил прилична работа с повишението от четвърт пункт, ЕЦБ ще бъде наблюдавана днес много внимателно.

"Не съм в лагера, който очаква шоково повишение с 50 базисни пункта, но е трудно да се види нещо друго освен продължаване на ястребовия тон", каза той, посочвайки поредицата от сравнително стабилни данни и ниската безработица в ключови държави като Германия.

В тон с всички тези настроения европейските фондови пазари и еврото се озоваха в позиция на изчакване и минаха на червена територия днес.

На пазарите на облигации доходността на бенчмарковите държавни ценни книжа, които определят цената на заемите в Европа, се повиши, но усещането за несигурност продължава да витае. Доходността на 10-годишните облигации на Германия се повиши само с 1 базисен пункт (2,26%) и се понижи спрямо равнището си отпреди един месец, докато доходността на италианските облигации се повиши само с 2 базисни пункта (4,152%).

"По принцип в момента сме в неизвестност до решението", което ще бъде взето в ранния следобед, каза Пиет Хейнс Кристиансен, главен стратег за фиксиран доход в Danske Bank.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ