Джейми Даймън предупреди за нови заплахи на хоризонта за банковия сектор

Джейми Даймън предупреди за нови заплахи на хоризонта за банковия сектор

Джейми Даймън предупреди за нови заплахи на хоризонта за банковия сектор

Масовото теглене на депозити вече доведе до колапса на три американски банки тази година, като сега на хоризонта се появяват други опасения, пише Си Ен Би Си.

Търговските недвижими имоти са областта, която най-вероятно ще създаде проблеми на кредиторите, смята изпълнителният директор JPMorgan Chase Джейми Даймън.

„Винаги има неблагоприятни страни“, каза Даймън в сесия с въпроси и отговори по време на инвестиционната конференция на неговата банка.

 „В този случай те вероятно ще бъдат недвижими имоти. Това ще бъдат определени местоположения, определени офис имоти, определени заеми за строителство. Може да е много изолирано, няма да засегне всяка банка“, добави той.

Американските банки са регистрирали исторически ниски нива на просрочвания по заеми през последните няколко години поради ниските лихвени проценти и потока от парични стимули, отприщен по време на пандемията COVID-19. Но Федералният резерв повиши лихвите в борбата си с инфлацията, което промени пейзажа. Търговските сгради на някои пазари, включително Сан Франциско, може да понесат удар, тъй като много служители не са склонни да се върнат в офисите.

„Ще има кредитен цикъл. Моето мнение е, че ще бъде много нормално, с изключение на недвижимите имоти“, каза Даймън.

Например, ако безработицата се повиши рязко, загубите по кредитни карти може да скочат до 6% или 7%, каза Даймън. Но тези загуби все пак ще бъдат по-ниски 10-те процента, наблюдавани по време на кризата от 2008 г., добави той.

Отделно Даймън каза, че банките, - особено по-малките, които са най-засегнати от неотдавнашните сътресения в индустрията, трябва да планират и да се подготвят за това лихвените проценти да се покачат много по-високо, отколкото повечето очакват.

„Мисля, че всеки трябва да е подготвен за повишаване на лихвите оттук нататък, до 6% или 7%“, каза Даймън.

Миналия месец Фед заключи, че лошото управление на лихвените рискове е допринесло за фалита на Silicon Valley Bank по-рано тази година.

Индустрията вече изгражда капитал за потенциални загуби и регулиране чрез ограничаване на своята кредитна дейност, каза той.

„Вече виждате затягане на кредитирането, защото най-лесният начин една банка да запази капитала е да не отпусне следващия заем“, каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ