Джеръми Грантъм: Има 70% вероятност фондовият пазар да се срине

Джеръми Грантъм: Има 70% вероятност фондовият пазар да се срине

Джеръми Грантъм: Има 70% вероятност фондовият пазар да се срине

Легендарният инвеститор Джеръми Грантъм предупреди, че фондовият пазар се насочва към спукване на балон, подобно на кризите, наблюдавани през 1929 и 2000 г., предаде „Форчън“.

Съоснователят и главен инвестиционен стратег на базирана в Бостън фирма за управление на актив Grantham, Mayo, & van Otterloo е добре известен с това, че предсказа балона на цените на активите в Япония през 80-те години на миналия век, дотком балона от края на 90-те години и дори срива на жилищния сектор в САЩ, който доведе до финансовата криза през 2008 г.

Грантъм, чието богатство се оценява на 1 млрд. долара, по-рано даваше 85% вероятност за срив на фондовия пазар, но оттогава насам понижи прогнозата си и сега оценява тази вероятност на 70%.

Въпреки малко по-позитивната си нагласа Грантъм е убеден, че пазарът е създал идеална буря за спукване на балони, но този процес е бил забавен от излизането на преден план на изкуствения интелект.

В интервю за WealthTrack Грантъм, който е специализиран в дългосрочни инвестиционни стратегии, каза, че акциите са се възползвали от „почти перфектна“ среда в продължение на почти десетилетие.

„Интересувам се само от наистина големите балони като 1929, 2000 и 2021 г., които са трите водещи балона на фондовия пазар в САЩ. В момента се наблюдават почти всички сигнали“, каза той.

Той визира Черният четвъртък през 1929 г., когато 14 милиарда долара бяха изтрити от пазара само за един ден; през 2000 г. - Nasdaq загуби 76,81% от стойността си за по-малко от две години; а през 2021 г. по подобен начин получи удар, но в по-мек вариант от 10% загуби.

Грантъм каза, че ралито преди прогнозирания му срив е „налице и правилно“, като посочи, че S&P 500 е имал 20% ръст през юни в сравнение с дъното си през октомври.

Мрачните прогнози на Грантъм изключително често се оказват верни.

Преди две години Грантъм по подобен начин прогнозира пред WealthTrack, че очаква да види балон с „епични“ размери, тъй като редица различни пазари се търгуваха на екстремни нива - пазарът на жилища, „мийм акциите“ и пазарът на облигации.

Година по-късно много от тези активи претърпяха големи корекции, като „мийм акциите“ отбелязаха огромен спад до лятото.

Като се има предвид, че въздействието на подобна имплозия може да варира от pylon опустошението, като катастрофата от 1929 г. до „сериозна“ рецесия, като през 2000 г., Грантъм си зададе въпроса: „Колко бързо и за колко време ще се понижи икономиката? Колко ниско ще паднат маржовете на печалба?“.

„Те вече паднаха доста, но можеха да се справят и много по-зле. И колко лоши ще бъдат другите икономически променливи - проблемите в световната търговия, проблемите с Китай, проблемите с войната. И как ще се развие това? Много е трудно да се каже“, добави той.

ИИ „мини-балон“

Грантъм каза, че е „обезпокоен“ от появата на така наречения минибалон, който се е раздул в резултат на смущения в технологичната индустрия.

Бизнеси като Microsoft, който спомена фразата „изкуствен интелект“ 50 пъти при представянето на финансовите си резултати през последното тримесечие, отбелязаха огромен ръст на цените на акциите си на фона на интереса към ИИ.

Meta се радва на подобна възвръщаемост, като богатството на главния изпълнителен директор Марк Зукърбърг нарасна с около 40 милиарда долара, откакто платформата съобщи, че пренасочва вниманието си от метавслената към продукти и услуги с ИИ.

Грантъм каза, че в момента не е сигурен дали инвеститорският интерес към ИИ ще бъде „достатъчно бърз и достатъчно силен“, за да предпази пазарния балон от спукване.

Инвестиционният експерт каза, че появата на технологии като ChatGPT е причината той да намали прогнозата си за срив на пазара от 85 на 70 процента.

Докъде ще стигне технологията, за да промени курса на пазара, зависи от това кого питате, каза още Грантъм, като добави, че има разнообразие от мнение относно ефекта на ИИ върху на обществото.

„Някои от най-умните хора на планетата казват, че всичко това са глупости, това е просто папагал, който се учи чрез проба и грешка. Други казват, че ще промени всичко, ще удвои производителността. Има и мнения, които са някъде по средата“, отбеляза Грантъм.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ