Една година след преминаването ни към еврото, цените на касовата бележка ще са в двете валути

Една година след преминаването ни към еврото, цените на касовата бележка ще са в двете валути

Една година след преминаването ни към еврото, цените на касовата бележка ще са в двете валути

Пет месеца преди да приемем еврото и една година след като направим това, цените по рафтовете в магазините и на касовите бележки ще трябва да са и в евро и в левове. А един месец след като официално въведем еврото, ще можем все още да плащаме в левове, но ще ни връщат рестото в евро. Това обясни в ефира на Нова телевизия вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов. 

Той определи решението на депутатите от четвъртък за ускоряване на приемането на еврото като много важно. И обясни, че се работи за това да приемем еврото през 2024 г.

"Когато официално въведем еврото, всички плащания стават в евро, заплатите ще идват в евро, пенсиите ще идват в евро. Пет месеца преди да влезем цените ще бъдат показвани и в двете валути. На касовата бележка ще има отново цените и в евро, и в левове, ще има QR код, който показва обменния курс. Ще могат да се подават сигнали във финансовото министерство, ако видим, че курсът не е този, който трябва. Това ще продължи една година, след като сме влезли", заяви Пеканов.

Шест месеца след влизането ни в еврозоната обмяната на левове в евро ще е безплатна във всички търговски банки и пощенски клонове. В Централната банка обмяната ще е безплатна завинаги. И след 10 години човек, ако намери 10 лева вкъщи, ще може да ги обмени безплатно в Централната банка. 

Курсът на лева спрямо еврото, при който ще влезем в еврозоната, е фиксиран и той е 1,95583. 

При злоупотреби на търговци с курса, може да се затварят обекти. „В някои страни се залагат черни списъци, в които се описват всички обекти, които злоупотребяват с курса", обясни Пеканов. Ще има телефонна линия, на която гражданите да се обаждат, ако забележят нарушение.

По отношение на кредитите, министър Пеканов обясни, че месечните вноски ще започнат да падат.

"Ако общите лихвени условия в страната се намалят, а те ще се намалят, и гражданите имат възможност за предоговаряне, или имат променлива лихва, те ще спечелят от това. Вместо да се рефинансира или финансира, кредитът им на 10%, ще е на 8% или 7% или 5%. Всички договори трябва да се обновят, без да бъдат ощетени потребителите. Институциите трябва да работят за това, е да се спре спекулацията", обясни Пеканов.

Скоро ще започне и изборът на символа, който ще бъде на българските евромонети, добави Пеканов. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ