"Евро-мечките" предупреждават, че пазарът игнорира риска от нова енергийна криза

Евро-мечките предупреждават, че пазарът игнорира риска от нова енергийна криза

"Евро-мечките" предупреждават, че пазарът игнорира риска от нова енергийна криза

Нарастваща група анализатори се противопоставят на широкоразпространеното пазарно очакване, че възходът на еврото ще продължи. Според тях енергийната криза, която доведе до срив на валутата на еврозоната, далеч не е приключила, пишат Джордж Лей и Наоми Таджитсо за Блумбърг.

Инвеститори и анализатори от Vanguard Group Inc. и BlueBay Asset Management LLP твърдят, че високите цени на газа ще продължат да оказват натиск върху търговския баланс на еврозоната. Други прогнозират, че валутата може да падне обратно към паритета с долара от настоящото ниво от около 1,10 долара за евро. Блокът е нетен вносител на енергия и природният газ представлява една четвърт от енергийния му микс.

Призивът противоречи на консенсусното мнение, че повишаването на лихвените проценти на Европейската централна банка ще накара валутата да удължи ралито си от 16% от септември насам, когато последно се търгуваше при паритет с долара. Средната прогноза в проучване на Блумбърг е 1,12  долара за евро до края на годината, а най-оптимистично настроените за еврото анализатор залагат на ниво от 1,20 долара за евро.

„Огромният скок в цените на газа миналото лято изкриви възприятието на пазара, като изглежда, че последните спадове върнаха Европа към нормалното. Това обаче не се е случило“, казва Робин Брукс, главен икономист в Института за международни финанси във Вашингтон.

Брукс, бивш главен валутен стратег в Goldman Sachs Group Inc., оценява реалната стойност на еврото на 0,90 долара за евро, което е около 19% под настоящите нива.

Европейските цени на природния газ се понижиха спрямо рекордните нива, достигнати миналата година, но все още са двойно по-високи от нивата, наблюдавани преди две години. Фючърсите месец-напред месец се движиха около 39 евро за мегаватчас и Energy Aspects Ltd. прогнозира те да се покачат до 47,20 евро през следващите месеци и 71,80 евро по-късно през годината.

Сравнително меката зима и мерките за пестене на гориво помогнаха за предотвратяване на някои от по-ужасните сценарии, които анализаторите прогнозираха в края на миналата година, а газохранилищата в Европа са пълни на около 59% - далеч над средните сезонни стойности. Но структурната промяна в енергийната ситуация на континента все още е огромна и кара някои наблюдатели да гледат към историческия прецедент, създаден от Япония, след инцидента в ядрената централа във Фукушима през 2011 г.

Мащабният преход, който азиатската нация направи далеч от ядрената енергия, помогна за стимулиране на постоянни търговски дефицити и значително обезценяване на валутата, като йената поевтиня с 40% от края на 2010 г. насам.

Еврозоната не е отчела нито един месец търговски излишък от септември 2021 г., най-дългата отрицателна серия от създаването на единната валута. Дефицитът достигна рекордните 46 млрд. евро през август и оттогава се сви до 62 млн. евро през февруари. 12-месечната плъзгаща се средна стойност се движи около 25 млрд. евро от октомври, което според „евро-мечките“ (песимистите за представянето на еврото) е червен флаг.

Дори ако цените останат стабилни на настоящите нива, евроблокът ще има много по-ниски търговски излишъци, отколкото имаше преди войната, според Vanguard - вторият по големина мениджър на активи в света. Ако цените се повишат отново, регионът може да започне да страда от „постоянни“ дефицити.

„Състоянието на текущата сметка ще бъде по-лошо, ако Европа плаща по-висока цена за своя внос на енергия, отколкото преди войната и преди пандемията“, каза Шаан Райтата, старши икономист във фирмата.

Мохамад Ал-Сараф, валутен анализатор в Danske Bank AS в Копенхаген, каза, че такива високи цени на газа ще тласнат еврото към 1,06 долара след шест месеца и 1,03 долара след 12 месеца, една от най-негативните прогнози в проучване на Блумбърг.

„Енергийната ситуация далеч не е разрешена в еврозоната и това е една от причините да продължим да имаме мечи нагласи“, каза той.

Срещу прилива

Голяма част от оптимизма на пазара по отношение на валутата се дължи на очакванията, че ЕЦБ ще повиши лихвените проценти с поне още 75 базисни пункта през следващите месеци. За разлика от САЩ, трейдърите не прогнозират никакви намаления на лихвите в еврозоната тази година.

Но за евро-мечките енергийната криза е по-уместен двигател от паричната политика в дългосрочен план, тъй като енергийният преход на Европа за намаляване на зависимостта от евтиния руски газ ще струва скъпо. Вносът на енергия в Европейския съюз се е увеличил повече от два пъти миналата година, според данни на Евростат.

„Има призната нужда от независимост в енергетиката в Европа“, каза Том Накамура, портфолио мениджър в AGF Investments Inc в Торонто. „И вие трябва да инвестирате, за да можете да оцелеете през следващите 20 години“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ