Европейските акции са напът да запишат най-доброто си седмично представяне от март насам*

Европейските акции са напът да запишат най-доброто си седмично представяне от март насам*

Европейските акции са напът да запишат най-доброто си седмично представяне от март насам*

Основните индекси на водещите фондови борси в Европа регистрираха смесени резултати в ранната търговия в петък, като бенчмаркът STOXX 600 е напът да запише най-доброто си седмично представяне от месец март насам, тъй като признаците за край на затягането на паричната политика от големите централни банки подкрепиха позитивните пазарните настроения, предаде Ройтерс.

Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете ръст от 0,72 пункта, или 0,16%, до 443,19 пункта. Немският показател DAX напредна с 37,49 пункта, или 0,25%, до 15 181,09 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 се понижи с 2,14 пункта, или 0,03%, до 7 444,39 пункта. Френският измерител CAC 40 се понижи с 0,52 пункта, или 0,01%, до 7 060,17 пункта.

Решенията на Федералния резерв, Английската централна банка, Европейската централна банка и други централни банки да задържат лихвените проценти без промяна подкрепиха надеждите на инвеститорите, че затягането на паричната политика е достигнало своя връх.

„Има предпазлив оптимизъм, че това е краят на повишаването на лихвените проценти, но този наратив е преждевременен, защото трябва да видим какво ще покажат предстоящите данни“, коментира Джайлс Коглан, главен пазарен анализатор в GCFX Ltd.

Всичко зависи от траекторията на инфлацията, добави той.

Междувременно членът на Управителния съвет на ЕЦБ Изабел Шнабел отбеляза, че централната банка е н път да намали инфлацията обратно до 2% до 2025 г., но „последната миля“ на дезинфлацията може да е най-трудната, така че банката все още не може да затвори вратата за по-нататъшни повишения на лихвите.

За деня автомобилните акции водеха секторни печалби с ръст от 1,63% на индекса SXAP. Ценатаа на книжата на BMW се повиши с 3,56% поради по-високи маржове в автомобилния сегмент през третото тримесечие, а тази на Volvo Car скочи с 2,56% след актуализацията на продажбите през октомври.

Акциите на Nexi поскъпнаха с 5,62% на фона на доклад, в който се казва, че американската инвестиционна компания Silverlake обмисля придобиването на италианската фирма за цифрови плащания.

Цената на книжата на Kering повиши с 2,22%, след като Deutsche Bank повиши рейтинга на френската луксозна група до „купува“, заявявайки, че нейната водеща марка марка Gucci е „значително подценена“. Целият сектор на компаниите за луксозни стоки регистрира печалби, като акциите на LVMH и Richemont поскъпнаха с 0,54% и 1,69%.

Цената на книжата на A.P. Moller-Maersk се срина с 15,54% до дъното на STOXX 600, след като най-голямата компания за морски товарен транспорт уточни перспективите си за 2023 г. и обяви преглед на програмата си за обратно изкупуване на акции.

Ръст на Уолстрийт

Основните индекси на Нюйоркската фондова борса записаха повишения в четвъртък, след като доходността на държавните облигации се понижи, а инвеститорите заложиха, че Федералният резерв може да е приключил с кампанията си за повишаване на лихвите през тази година, предаде Си Ен Би Си.

Промишленият индекс Dow Jones отчете ръст от 564,5 пункта, или 1,07%, до 33 839,08 пункта, регистрирайки най-добрата си сесия от месец юни насам. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се повиши със 79,92 пункта, или 1,89%, до 4 317,78 пункта. Това е най-добрият резултат за индекса от април и първият случай, в който той отчита повишение от над 1% в две последователни сесии от февруари насам. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq напредна с 232,72 пункта, или 1,78%, до 13 294 пункта – най-добрият ден за индекса от юли.

На седмична база S&P 500 е нараснал с около 4,9%, а Dow е с 4,4%. Nasdaq се е насочил към седмично повишение от повече от 5%.

Ралито беше широкообхватно, като всички 11 сектора на S&P 500 завършиха деня на положителна територия. Печалбите бяха водени от компаниите от енергийния сектор и този на недвижимите имоти.

Доходността по американските държавни ценни книжа намаля, като тази по 10-годишните държавни облигации се понижи с около 12 базисни пункта до 4,668%. Това се случва, след като референтната доходност надхвърли 5% миналия месец.

Данните, публикувани в четвъртък сутринта, показаха забавяне на инфлацията и на пазара на труда, давайки нов тласък на очакванията на инвеститорите, че Федералният резерв може да е приключил с повишаването на лихвите. Разходите за труд неочаквано са спаднали през третото тримесечие, съобщи Министерството на труда в четвъртък. Седмичните молби за помощи безработица се са се повишили до 217 000.

В сряда Фед запази лихвените проценти непроменени за второ поредно заседание, тласкайки  Dow нагоре с повече от 200 пункта. S&P 500 и Nasdaq Composite завършиха сесията в сряда с ръст от повече от 1%.

„Това е възстаановяване от няколко много лоши месеца на пазара на акции, наистина масивна разпродажба на дългови инструменти. Срещата на Фед е зад гърба ни. Сега можем да очакваме с нетърпение някои от икономическите данни и да видим дали това потвърждава, че Фед може да остане в режим на изчакване за неопределено време“, каза Меган Хорнеман, главен инвестиционен директор във Verdence Capital Advisors.

Разбира се, Хорнеман е загрижен, че инвеститорите може да са прекалено оптимистични, тъй като председателят Джером Пауъл в сряда отбеляза, че няма да изключи увеличение на лихвените проценти на срещата през декември.

„Мисля, че все още има волатилност, която ще видим в инфлацията“, каза Хорнеман. „Единственото нещо, което ни притеснява, е, че инфлацията изключително лесно може да се възобнови.“

Оптимизъм в Азия

Водещите на фондовите борси в Азиатско-тихоокеанския регион регистрираха повишения в петък, докато инвеститорите анализираха поредните икономически данни за здравето на бизнес активността в региона, пише Си Ен Би Си.

Секторът на услугите в Китай се разшири с малко по-бързи темпове през октомври, като индексът на мениджърите по поръчките (PMI) на Caixin достигна 50,4 пункта, което представлява лек ръст в сравнение със септемврийското равнище от 50,2 пункта. Границата от 50 пункта разделя свиването от растежа. Китайският сектор на услугите е на територия на растеж от 10 поредни месец, според Caixin.

Дейността на частния сектор в Хонконг пък се сви допълнително през октомври, тъй като броят на новите бизнес бизнеси, включително от континентален Китай, продължава да намалява, според проучване на S&P Global.

На този фон в континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite отчете ръст от 21,39 пункта, или 0,71%, до 3 030,8 пункта, докато индексът Shenzhen Composite напредна с 21,62 пункта, или 1,17%, до 1 875 пункта. Хонконгският показател Hang Seng се повиши с 433,53 пункта, или 2,52%, до 17 664,12 пункта.

Южнокорейският индекс Kospi се повиши с 25,22 пункта, или 1,08%, до 2 368,34 пункта.

В Австралия бенчмаркът ASX 200 напредна със 78,5 пункта, или 1,12%, до 6 978 пункта, след като данните показаха, че продажбите на дребно в страната са нараснали за първи път от третото тримесечие на 2022 г., регистрирайки повишение от 0,2% през трите месеца до септември.

Пазарите в Япония останаха затворени заради празник.

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) регистрираха предимно понижения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете спад от 0,31 пункта, или 0,31%, до 746,6 пункта. BGBX40 се понижи с 0,13 пункта, или 0,08%, до 157,20 пункта. BGTR30 се раздели с 1,10 пункта от стойността си, или 0,14%, достигайки ниво от 781,94 пункта. BGREIT напредна с 0,11 пункта, или 0,06%, до 190,15 пункта.

*Информацията е актуална към 13:10 часа

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ