Европейските акции удариха 23-месечен връх, петролът поскъпва

Европейските акции удариха 23-месечен връх, петролът поскъпва

Европейските акции удариха 23-месечен връх, петролът поскъпва

Европейските фондови пазари отвориха с повишение във вторник, тъй като търговците заложиха на намаляване на лихвените проценти от централните банки през 2024 г., цените на петрола се повишиха след военноморски сблъсък в Червено море, а китайските акции бяха повлияни от смесени икономически данни. 

Световните фондови пазари нараснаха като цяло през 2023 г., като натрупаха особено големи печалби през последните два месеца на годината, докато доходността на облигациите се понижи. Тези оптимистични пазарни нагласи белязаха и днешния ден, в който търговците се завърнаха след празниците в края на годината, предаде "Ройтерс". 

Паневропейският индекс STOXX 600 (.STOXX) се повиши в началото на европейската търговия, достигайки най-високата си стойност от близо две години, като отбеляза ръст с 0,5% за деня.

Звездното представяне днес е при акциите на банките от еврозоната (.SX7E), които се оттласнаха до най-високата си стойност от 2018 г. насам.  

 Лондонският индекс FTSE 100 (.FTSE) също демнстрира позитивна нагласа с ръст от 0,2 %, а германският DAX (.GDAXI) нарасна с 0,8 %. 

 Индексът MSCI World Equity (.MIWD00000PUS) остана стабилен, като се понижи с по-малко от 0,1% за деня. 

 " Витае усещане, че предстои (парично) облекчаване и изглежда, че в краткосрочен план ралито ще продължи", заяви главният анализатор на Nordea Ян фон Герих.  "Смятам, че има риск от спад на акциите, но в момента импулсът е силен", допълно той. 

 Данните, сочещи за потиснато бизнес доверие в Китай за 2024 г., натежаха върху китайските активи по време на азиатската търговия. 

 През 2023 г. производственият сектор на Китай беше подложен на натиск от слабото търсене, като спадът в сектора на недвижимите имоти, геополитическите фактори и ограничените потребители натежаха върху възстановяването след пандемията. 

Китайският индекс на сините чипове (.CSI300) се понижи с 1,3%, а хонконгският Hang Seng (.HIS) спадна с 1,5%

Индексът на щатския долар се повиши с около 0,1% до 101,44 пункта, като се задържа относително стабилен, след като миналата година загуби около 2% заради залозите, че лихвите в САЩ ще се понижат. 

Доходността на 10-годишните държавни ценни книжа на САЩ , които нараснаха като цяло през 2023 г., показа ръст до 3,9425%. 

Сега вниманието на пазара е насочено към икономическите данни, които трябва да бъдат публикувани по-късно през седмицата, включително доклада за заплатите в неселскостопанския сектор на САЩ в петък, който може да даде насоки за следващия ход на Федералния резерв на САЩ. Протоколът от последното заседание на Фед през декември също се очаква да даде представа за мисленето на централните банкери относно намаляването на лихвените проценти. 

На заседанието си през декември Фед прие неочаквано миролюбив тон и прогнозира намаляване на лихвените проценти със 75 базисни пункта до 2024 г. Други големи централни банки, включително Европейската централна банка (ЕЦБ) и Английската централна банка (АЦБ), посочиха, че ще задържат лихвените проценти по-високи за по-дълго време. 

В Европа

в петък се очакват експресни данни за инфлацията в еврозоната, които според анализатори на RBC Capital Markets  "вероятно ще бъдат най-значимият допълнителен показател преди заседанието на ЕЦБ през януари".  "Всичко, с изключение на голямо увеличение на инфлацията, би представлявало значителна изненада", заявиха анализаторите. 

Еврото леко отстпънио спрямо долара с понижение от около 0,1% до 1,10315 щатски долара. 

Доходността на държавните облигации в еврозоната се повиши, като доходността на 10-годишните германски облигации нарасна с 8 базисни точки за деня до 2,106%. 

Производствената активност в Германия продължи да се свива през декември, но очакванията за бъдещата дейност станаха положителни за първи път от април насам, показаха данни от проучване във вторник. 

Петролът и златото

Цените на петрола се повишиха, като според анализаторите това се дължи на ескалацията на напрежението в Червено море, както и на надеждите за силно търсене от страна на Китай, където инвеститорите очакват нови мерки за стимулиране. 

В неделя американски хеликоптери отблъснаха нападение на подкрепяни от Иран хути срещу контейнеровоз на Maersk в Червено море, като потопиха три лодки на хутите и убиха 10 бойци. Инвеститорите преценяват рисковете войната между Израел и Газа да се превърне в по-широк регионален конфликт, който може да затвори важни водни пътища за транспортиране на петрол. 

Суровият петрол тип "Брент" поскъпна с 1,8% до 78,43 долара за барел, а американският петрол тип "West Texas Intermediate" - с 1,7% до 72,85 долара за барел. 

Ръководителят на енергийната компания E.ON (EONGn.DE) заяви, че нестабилността в Близкия изток може да доведе до рязко покачване на цените на енергията. 

Златото поскъпна с 0,6% до 2 074,89 долара за тройунция. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ