Еврото отново набира популярност сред централните банки

Еврото отново набира популярност сред централните банки

Еврото отново набира популярност сред централните банки

Подкопано от кризи и дефлация доскоро, еврото набира популярност сред ръководителите на централните банка благодарение на завръщането му към положителни нива и геополитическата реалност, която създава предизвикателства за „крал долар“, пише Ройтерс.

Приблизително една на всеки пет от 75-те централни банки, анкетирани от базирания в Лондон мозъчен тръст OMFIF, очаква увеличаване на притежанията в евро през следващите две години, показва наскоро публикуваният доклад за 2023 г.

Нетното търсене е по-високо от това за всяка друга валута за съответния период и представлява значителен ръст спрямо допитванията от 2021 г. и 2022 г. на управителите, контролиращи близо 5 трлн. долара.

Тази промяна обаче може да отнеме години. Доларът, който съставлява 60% от световните резерви срещу 20% за еврото, няма да загуби короната си за една нощ.

И все пак по-положителната перспектива за еврото говори за настъпващи забележителни промени.

Като начало, излизането на Европейската централна банка от периода на отрицателните лихвени проценти през 2022 г. доведе до по-висока доходност на държавните облигации в еврозоната след почти десетилетие под нулата. Тя вероятно ще остане висока дори с наближаването на намаленията на лихвите.

Доходността по 10-годишните германски бундове остава на ниво над 1,9% от края на 2022 г.

„Сега, когато еврото е с положителна доходност, мениджърите на резерви се стремят да увеличат неговия дял разпределението на валутите си  и да се отдалечат от долара“, коментира  Тейлър Пиърс, старши икономист на OMFIF.

„Тъй като еврото не им носеше нищо, някои централни банки държаха по-висок дял от долари, и особено на деноминирани в долари държавни облигации“, добави той.

Централната банка на Полша, чиито резерви са доминирани от активи, деноминирани в долари и евро, заяви пред Ройтерс, че макар да не коментира промените в резервите, „средносрочната очаквана възвръщаемост на държавните облигации на еврозоната се е подобрила значително, което със сигурност увеличава привлекателността на този клас на актив“.

Румъния съобщава, че планира да поддържа целта си за тежестта на еврото в своите резерви на равнище от 40-75%. В момента този дял е около 59%.

От Ройтерс са се свързали с 10 централни банки в Европа, Африка и Азия, като две са отказали да уточнят намеренията си, позовавайки се на чувствителност на пазара, докато шест не са отговорили

Дедоларизация

Въпреки че енергиен шок и война в Европа навредиха на еврото, съперничеството на Съединените щати с Китай и последиците от войната на Русия в Украйна дадоха тласък на разговорите за диверсификация от долара.

Съединените щати, Европа и други замразиха руски активи на стойност около 300 млрд. долара, след като Русия навлезе в Украйна, което накара анализаторите в Китай да помислят за начини за смекчаване на загубите при липса на достъп до долари.

Няколко валути, включително еврото, могат да се възползват от дедоларизацията.

Проучването на OMFIF показа, че нетно 13% от мениджърите на резерви планират да държат повече китайски юани през следващите две години, макар че това е спад от над 30% през 2022 г.

„Европа до голяма степен не е последвала външната политика на САЩ срещу Китай или в Близкия изток“, каза главният изпълнителен директор на Eurizon SLJ Capital Стивън Джен. „Изместването на баланса в разпределението от долари към евро има много логика“, добави той.

Делът на долара в общите валутни резерви е намалял до 59% през 2023 г. от около 72% през 2000 г., показват данни на МВФ. Делът на юана се повиши леко.

Въпреки че все още са малки в сравнение с пазара на държавни облигации на САЩ на стойност 26,5 трлн. долара, „сигурните“ европейски активи бяха подсилени от нарастващите продажби на облигации за финансиране на разходите и съвместно емитиране на облигации на ЕС до 800 млрд. евро за възстановяването след пандемията от COVID-19. Вече се говори и се за по-нататъшно съвместно емитиране за финансиране в сферата на отбраната.

Чуждестранният интерес също нараства. Белгия регистрира  търсене от страна на неевропейски инвеститори за 10-годишни облигации, продадени чрез синдикат от банки през януари, което е двойно в сравнение с подобна продажба на облигации преди година.

Ръководителят на дълговата ѝ агенция Марик Пост каза, че повечето чуждестранни инвеститори са от Азия и че повишаването на интереса от страна на публичните институции идва от централните банки в световен мащаб

„Освен най-големите икономики в Азия, някои от по-малките инвеститори също започнаха да купуват, което според мен е много положително нещо. Ние също започнахме да привличаме африкански инвеститори, които навлизат в балансите ни  заедно с тези от Близкия изток“, коментира Калин Анев Янсе, главен финансов директор на ЕСМ.

Европейското сближаване и единство след пандемията от COVID-19 и войната в Украйна се възприемат като положителен фактор от инвеститори и анализатори.

„През 2011 г. имах затруднения да рекламиран Европа, като на някои срещи с инвеститори щяха да ме изхвърлят, ако говорех положително за региона“, за Янсе.

„Сега, ако кажа, че съм положително настроен за Европа, те казват: „да, съгласни сме“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ