Парламентът забрани на кабинета да използва средства от Сребърния фонд, но не и от фискалния резерв

Парламентът забрани на кабинета да използва средства от Сребърния фонд, но не и от фискалния резерв

Парламентът забрани на кабинета да използва средства от Сребърния фонд, но не и от фискалния резерв

Правителството ще може да използва средства от фискалния резерв до 31 юли, но няма да има достъп до Сребърния фонд. Това реши парламентът, след като одобри окончателно на заседанието си днес удължаването на удължения закон за бюджета. То влиза в сила със задна дата от 10 юни и ще действа до 31 юли, докогато се очаква да бъде приет редовен Бюджет 2023.

Министерството на финансите не подкрепи предложението общините да могат да харчат по-голяма част от бюджета си, но поиска да ползва пари от фискалния резерв. Депутатите одобриха и двете искания на министерството, но забраниха да се харчат пари от Сребърния фонд. След като се изхарчват пари от фискалния резерв, те се възстановяват при получаване на приходи от данъци.От Министерството на финансите ще направят изчисления дали е по-изгодно да ползват пари от фискалния резерв или да взимат заем, съобщи БНТ.  

Народните представители подкрепиха и предложението на ДПС да бъде дадена възможност на общините да пренасочват капиталовите си разходи.

С удължения бюджет се увеличават пенсиите от 1  юли по швейцарското правило, както и досега. Минималната пенсия става 523.04 лева, а максималният размер на гарантираните вземания при фалит на работодателя - 1950 лева.

Заложено е минималният размер на основната заплата за най-ниската държавна длъжност да е 780 лв.

Най-сериозни спорове в пленарната зала предизвика предложението за еднократна помощ от 300 лева за децата, записани във втори, трети и четвърти клас. Текстът, с който се определя сумата от 300 лв. за еднократна помощ за деца, записани във 2, 3 и 4 клас в крайна сметка не бе одобрен от пленарната зала.

"Ние трябва да вървим в посока, че  само фокусираната помощ е истинска помощ", заяви Мартин Димитров от продължава промяната "Демократична България.

Тезата на Мартин Димитров оспори Кристиан Вигенин от левицата: "Сякаш богатите родители и хората с по-високи доходи, които и без това плащат данъци на държавата, нямат правото поне веднъж да почувстват някаква конкретна подкрепа от държавата".

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ