Разминаването между Фед и ЕЦБ в намалението на лихвите може да доведе до проблеми за еврото

Разминаването между Фед и ЕЦБ в намалението на лихвите може да доведе до проблеми за еврото

Разминаването между Фед и ЕЦБ в намалението на лихвите може да доведе до проблеми за еврото

Перспективата Европейската централна банка да се разграничи от Федералния резерв на САЩ по отношение на намаляването на лихвените проценти вероятно ще бъде „особено негативна“ за 20-те държави от еврозоната, смята Даниел Лакал, главен икономист в Tressis Gestion, цитиран от Си Ен Би Си.

ЕЦБ изглежда е на път да намали лихвените проценти през юни, стига да няма някакви неочаквани пазарни шокове, като последните данни за инфлацията подкрепиха аргументите на централната банка за предстоящо намаляване на разходите по заемите.

Междувременно Фед запази лихвените проценти без промяна на последното си заседание, като определящата лихвите Федерална комисия по отворения пазар (FOMC) цитира като причина за това „липсата на по-нататъшен напредък“ в понижаването на инфлацията до целта от 2%.

В изявление Федералният резерв посочи, че не очаква да намали лихвите, докато не придобие „по-голяма увереност“, че инфлацията се движи устойчиво обратно към целевото си ниво, повтаряйки езика, който използва след срещите през март и януари.

Това означава, че ЕЦБ е много вероятно да започне да понижава лихвените проценти преди Фед.

„Проблемът с намаляването на лихвите в момента е, че ЕЦБ приема за даденост силата на еврото. И ако започнат да намаляват лихвените проценти преди Федералния резерв, това всъщност дава на света сигнал, че еврото трябва да отслабне“, каза Лакал.

„И ако еврото отслабне, сметката за внос на еврозоната ще нарасне, което ще затрудни растежа на блока още повече.“

Според Лакал намаляване на лихвите през юни няма да накара германските, френските или испанските фирми да вземат повече кредити, „защото малкото понижение на лихвите не е двигател на търсенето на кредити“. Търсенето на кредити се отнася до апетита за бизнес и потребителски заеми.

„Това, което прави търсенето на кредити интересно, или го кара да расте, е фактът, че има икономически и инвестиционни възможности и те са ограничени от регулирането и погрешната енергийна политика на еврозоната“, добави той.

Говорител на ЕЦБ е отказал коментар.

По-рано управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева омаловажи перспективата за негативно въздействие от разминаването в паричната политика между Европа и САЩ.

Говорейки пред Си Ен Би Си по-рано тази седмица, тя каза, че „не сме твърде притеснени от въздействието на обменния курс“, като добави, че анализът на МВФ показва, че разликата от 50 базисни пункта между лихвите на Федералния резерв на САЩ и тези на Европейската централна банка „вероятно ще доведе до незначителна промяна в обменния курс от 0,1 до 0,2%“.

„И това означава, че тук [в Европа] това не е голям проблем“, добави тя.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ