Рей Далио: Въпросът не е дали да инвестирам в Китай, а колко

Рей Далио: Въпросът не е дали да инвестирам в Китай, а колко

Рей Далио: Въпросът не е дали да инвестирам в Китай, а колко

Рей Далио, главен инвестиционен директор в Bridgewater Associates, се обърна към LinkedIn, за да защити продължаващите си инвестиции в Китай – пазар, който той смята за ключов за „разбирането на света“ и за „диверсификацията“, предаде Си Ен Би Си.

Скорошната му публикация следва такава от 4000 думи, споделена миналата седмица, в която той говори за възможността за „100-годишна буря“ в Китай и предупреждава за „загубено десетилетие“, ако Пекин повтори грешките на Япония от 90-те години.

В продължение към публикацията Далио защити решението си да не изоставя китайския пазар, „когато нещата станат трудни“, твърдейки, че не е нито „приятел на хубаво време“, нито „инвеститор в хубаво време“.

„Инвестирането в Китай беше успех за мен по всички начини, по които се надявах да бъде, включително чрез демонстриране на инвеститорите как могат да се справят добре както на мечи, така и на бичи пазари“, написа ръководителят на най-големия хедж фонд в света.

„Няма такова нещо като лош пазар; има само вземане на лоши решения. Намирам пазарите в Китай за добри за моя тип вземане на решения“, добави той.

Насрещни ветрове

В публикацията си миналата седмица Далио изброи понижените цени, неравенството, изменението на климата и конфликта със САЩ като основни предизвикателства пред китайската икономика.

Световната банка и МВФ очакват растежът в Китай да се забави тази година на фона на по-ниското потребителско доверие, високите нива на дълга и затруднения сектор на недвижимите имоти. Страната изпитва и затруднения с привличането на чуждестранните инвестиции, които паднаха с 8% миналата година.

Проблемите на Китай обаче са „управляеми от китайските лидери, ако си вършат добре работата си“, каза Далио, като добави, че има сигнали, че Пекин скоро ще започне количествено облекчаване (QE) заедно с преструктуриране на дълга.

„Времето за купуване е, когато всички мразят пазара и той е евтин... особено когато изглежда все по-вероятно икономическото ръководство да направи нещо“, каза Далио.

„Както всички страни в историята, те могат да преструктурират икономиката на финансовата система, за да бъде продуктивна. Те също могат да се справят добре с политическите, геополитическите, природните и технологичните сили“, добави той.

Далио призна, че някои инвеститори избягват Китай поради геополитически рискове, статута му на „комунистическа диктатура“, съперничество със САЩ и възможността за по-дълбок конфликт между двете най-големи икономики в света.

Въпреки това, добави Далио, нито едно от предизвикателствата не надвишава причините за инвестиране в Китай.

„Поради тези причини за мен ключовият въпрос не е дали трябва да инвестирам в Китай, а колко трябва да инвестирам“, добави той.

В миналото Далио е бил критикуван, включително от американски политици, за оптимизма си по отношение на Китай.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ