Рей Далио: Временно се насочете към кеша, не купувайте облигации

Рей Далио: Временно се насочете към кеша, не купувайте облигации

Рей Далио: Временно се насочете към кеша, не купувайте облигации

Тъй като опасенията за нарастващите лихвени проценти и нивата на инфлация нарастват, милиардерът инвеститор Рей Далио казва, че засега предпочита да държи пари в брой, а не облигации, предава Си Ен Би Си.

„Не искам да притежавам дълг, нали знаете, облигации и подобни неща“, каза основателят на най-големия хедж фонд в света Bridgewater Associates в отговор на въпрос как би разположил капитал в днешната инвестиционна среда.

„Временно, точно сега, мисля, че кешът е добър вариант... и лихвените проценти са добри. Не мисля, че това ще остане по този начин“, каза Далио пред публика на срещата на Milken Institute в Сингапур в четвъртък.

Коментарите на Далио идват в момент, когато доходността по 30-дневните съкровищни бонове на САЩ се покачва над 5%, докато инвеститорите могат да получат 4% възвращемост от депозитни сертификати и спестовни сметки с висока доходност.

Далио казва, че най-голямата грешка, която правят повечето инвеститори, е „да вярват, че пазарите, които се представят добре, са добри инвестиции, вместо просто по-скъпи такива“.

„Бъдете в правилните географски райони, диверсифицирайте, обърнете внимание на последиците от прекъсванията на веригите и изберете класове активи, които създават нови технологии и ги използват по най-добрия възможен начин“, посъветва Далио в отговор на въпрос как нов наблюдател на индустрията трябва да разположи капитал

Нарастващ дълг

Коментирайки как да се справим с нарастващия световен дълг, Далио посочи, че когато дългът представлява значителен дял от икономиката на една страна, ситуацията „има тенденция да се усложнява и ускорява... защото трябва да имате лихвени проценти, които са достатъчно високи за кредитора и не толкова високи, че да вредят на длъжника.“

„Ние сме в тази повратна точка на ускорение. Но истинският проблем идва, когато физически лица или инвеститори не държат облигациите“, обясни той.

Далио предупреди, че инвеститорите ще продадат своите облигации, ако не получават реални лихвени проценти, които са достатъчно високи.

„Дисбалансът пи търсенето-предлагането не е само в количеството нови облигации. Въпросът е „избирате ли да продадете облигациите?“, обясни той.

Когато има разпродажба на облигации, цените падат, а доходността се повишава, тъй като те имат обратна взаимозависимост. В резултат на това разходите за заеми ще се увеличат и ще засилят инфлационния натиск, като по този начин поставят трудна задача за централните банки.

„Когато лихвените проценти се покачат, централната банка трябва да направи избор: дали ще ги оставят да се повишат и да понесе последствията от това, или ще печатат пари и ще купуват купят тези облигации? И това има инфлационни последици“, обясни Далио.

„Виждаме тази динамика да се случва сега. Аз лично смятам, че дългосрочните облигации не са добра инвестиция“, подчерта той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ