Увеличения, паузи и понижения: Централните банки поемат в различни посоки

Увеличения, паузи и понижения: Централните банки поемат в различни посоки

Увеличения, паузи и понижения: Централните банки поемат в различни посоки

От паузи в паричното затягането до повишения на лихвите с обещание за допълнителни увеличения, миналата седмица най-големите централни банки в света заговориха с различен тон за паричната политика, пише Силвия Амаро за Си Ен Би Си.

В четвъртък Европейската централна банка повиши лихвените проценти с 25 базисни пункта и изненада пазарите с влошаване на перспективите за инфлация, което накара инвеститорите да прогнозират още увеличения на лихвите в еврозоната.

Този ход дойде след срещата на Федералния резерв на САЩ, на която централната банка реши да сложи на „пауза“ повишаването на лихвените проценти. Само няколко дни преди това централната банка на Китай понижи ключовите си средносрочни лихви по заемите, за да стимулира икономиката. В Япония, където инфлацията е над целта, централната банка остави своята ултрахлабава политика непроменена.

„Тези различни подходи показват, че не само изглежда, че има ново разминаване в правилния подход за парична политика, но и илюстрира, че глобалната икономика вече не е синхронизирана, а по-скоро колекция от много различни цикли“, коментира пред Си Ен Би Си Карстен Бжески, глобален ръководител на макросектора в ING Германия.

В Европа инфлацията се понижи в региона на единната валута, но остава доста над целта на ЕЦБ. Такъв е и случаят в Обединеното кралство, където се очаква Английската централна банка да повиши лихвите в след силни данни за пазара на труда.

Федералният резерв, който започна своя цикъл на повишение на лихвите преди ЕЦБ, реши да си вземе почивка през юни, но намекна, че ще има още две увеличения по-късно тази година, което означава, че цикълът на повишение не е завършен.

В Азия обаче картината е различна. Икономическото възстановяване на Китай е в застой, като спадовете във вътрешното и външното търсене карат политиците да засилят мерките за подкрепа в опит да съживят икономическата дейност.

В Япония, която се бори с дефлационна среда в продължение на много години, централната банка заяви, че очаква инфлацията да спадне по-късно тази година и реши да не нормализира паричната политика

„Всяка централна банка се опитва да реши за собствената си икономика, което очевидно включва съображения за промени във финансовите условия, наложени от чужбина“, коментира Ерик Нилсен, главен икономически съветник на групата в UniCredit.

Влияние на пазара

Еврото се повиши до 15-годишен връх спрямо японската йена в петък в резултат на различните решения на паричната политика, предаде Ройтерс.

На пазарите на облигации доходността на германските 2-годишни държавни ценни книжа нов 3-месечен връх в петък, предвид очакванията, че ЕЦБ ще продължи с паричното затягане в краткосрочен план.

„Има логика да започнем да виждаме такова разминаване. В миналото беше ясно, че има голямо препокриване при всички централни банки, докато сега, като се имат предвид различните етапи в цикъла на затягане, ще има по-разнообразни решения, които трябва да бъдат взети“, Константин Veit, портфолио мениджър в PIMCO, каза за Street Signs Europe на CNBC в петък.

„Това наистина ще създаде възможности за инвеститорите“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ