Дългове с 10-годишна давност ще се отписват служебно

Дългове с 10-годишна давност ще се отписват служебно

Дългове с 10-годишна давност ще се отписват служебно

Дълговете на граждани и фирми към държавата и общините, за които е изтекла абсолютната давност от 10 години, ще се отписват служебно.
Това предвиждат промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), публикувани за обществено обсъждане на сайта на Министерствоо на финансите.

Понастоящем длъжниците трябва да попълват и подават специален формуляр с искане за заличаване по давност на задължения в териториалната служба на НАП, към която се водят.

Тази процедура ще отпадне напълно за дългове с 10-годишна давност от всякакво естество към държавата и общините, предвиждат законовите изменения. Изискването за подаване на писмена молба за заличаване обаче ще остане в сила за  5-годишна давност на публични вземания като данъци, осигуровки, такси и глоби, за които не са били предприети мерки за събиране.

Предвижда се обаче възможност давностният срок да се спира при различни казуси  - например, ако данъчните са наложили запор на банковата сметка на длъжника или са предприети други действия по събиране на борчовете. Тогава започва да тече нов 5-годишен срок.

Според сега действащите разпоредби, независимо от прекъсванията на давността, задълженията се считат за погасени, ако е изтекла абсолютната давност от 10 години. Това правило не важи само в случаите, при които има сключени споразумения за отсрочено или разсрочено плащане на борчовете.

В готвените промени се предлага да бъде въведено още едно изключение за неприлагане на абсолютната давност, а именно тя да не важи, ако е спряла процедурата по установяване на дълговете или има спиране на започналото принудително изпълнение от данъчните. То може да се спира например при смърт или при поставяне на дадено лице под запрещение. В мотивите се посочва, че тази мярка всъщност е в полза на длъжниците. Освен това спирането на изпълнението често е за дълъг период от време - две, три или повече години, а през това време не може да се предприемат действия по събиране на парите.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ