Какво трябва да знаем при избор на договорни фондове

Какво трябва да знаем при избор на договорни фондове

Какво трябва да знаем при избор на договорни фондове

Изборът в кой договорен фонд (или фондове) да инвестираме свободните си средства става все по-актуален, особено при вече символичните лихви по депозити в банки. Първото на което обръщаме внимание при избора на взаимен фонд е неговата доходност за определен период - една година, три години или от създаването му. Но не бива да се забравя, че високите резултати в миналото в случая не са гаранция за бъдещи такива. От голямо значение е и какъв е рисковият профил на фонда и респективно какви са книжата, в които инвестира. По принцип по-високо рисковите фондове, инвестиращи преимуществено в акции, постигат дългосрочно и по-висока доходност - но това не е задължително, а и при по-рискови инвестиции вероятността от загуби също нараства, коментират анализатори на Инвестиционен посредник (ИП) „Капман“ АД.

Целта на всеки инвеститор е да постигане по-висока доходност на вложенията си в един или повече договорни фонда при минимален риск (съотнесен към рисковия профил на фонда). А показателите „стандартно отклонение” (Standard deviation) и „коефициент на Шарп” (Sharpe ratio) дават ценна информация в тази насока.

Стандартното отклонение се приема за един от основните показатели за измерване на риска на инвестиционния портфейл, т.е неговата стойност показва степента на риск на инвестициите при постигане на определена доходност. Показателят се измерва в проценти, като стойността му може да е в широки граници - от стотни от процента до няколко десетки процента.  

Без да се навлиза детайли, важно е да се помни, че по-голямо стандартно отклонение показва по-висок инвестиционен риск. Защото големи стойности на стандартното отклонение означават по-висока степен на волатилност на постигнатата доходност около нейната средна или очаквана величина и съответно по-голям риск.

Ако един договорен фонд е постигнал висока доходност за своя рисков сегмент, това може да е заради много по-агресивни инвестиции, отразени във висока стойност на стандартното отклонение. Същият фонд при евентуален срив на капиталовия пазар – което може да се случи най-вече при акциите - почти сигурно би отчел много по-големи загуби, спрямо фондове с ниско стандартно отклонение. 

Затова при сравнение на резултатите на два договорни фонда, които отчитат почти еднаква доходност за даден период, трябва да видим тяхното стандартно отклонение. Фондът с по-ниска стойност на показателя всъщност е управляван с по-ниско ниво на риск за дадения период, тъй като съответната доходност е постигната с по-малко волатилни инвестиции, което пък предполага и по-малки загуби при евентуален спад на пазара на книжа.     

Другият важен показател, който трябва да наблюдаваме при избор и/или сравняване на резултатите на договорни фондове от дадена рискова категория (особено когато доходността им е близка), е коефициентът на Шарп. Този показател съпоставя доходността за определен период и поетия риск за постигането й.

Тук е важно да се помни, че за разлика от стандартното отклонение, коефициентът на Шарп е добре да има по-високи стойности. Конкретните стойности на коефициента може да варират в широки граници – от около „1“ до над „30“. Стойности в горния диапазон се срещат основно при фондове инвестиращи приоритетно в облигации или на паричния пазар, които по дефиниция са по-ниско рискови.  

При сравняване на резултатите на два и повече фонда (от една категория) трябва да имаме предвид, че фондът с по-висок коефициент на Шарп е постигнал единица доходност при поемането на по-нисък инвестиционен риск. Иначе казано, по-високият коефициент на Шарп показва, че поемането на единица риск се е „отплатило“ с по-голяма доходност.

Може да обобщим - ниска стойност на стандартното отклонение и висока стойност на коефициента на Шарп (за съответната категория фондове) означават, че за разглеждания период даден фонд е постигнал определена доходност при (сравнително) нисък риск. Което от своя страна говори за ефективно управление на договорния фонд и относителна сигурност на инвестициите, като е и индикация за бъдещо увеличение на доходността.   

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ ЗА РИСКОВЕ: търговията с финансови инструменти може да доведе както до печалби, така и до загуби. Материалът, изготвен от Инвестиционен посредник (ИП) „Капман“ АД, е с информативен характер и нито една част от него не представлява инвестиционна консултация, инвестиционно изследване, препоръка или съвет за инвестиционно решение или следване на инвестиционна стратегия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ