Ограничават кешовите плащания до 5000 лв.

Ограничават кешовите плащания до 5000 лв.

Ограничават кешовите плащания до 5000 лв.

Плащанията в брой в страната ще бъдат драстично орязани - от 15 000 на 5 000 като мярка за ограничаване на сивата икономика. Ограничението ще важи и при плащане с чуждестранна валута, когато в левове е равна или повече от 5000 лв. Това гласи една от промените в проекта на финансовото министерство в Закона за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане.

В преходните и заключителни разпоредби на проектозакона са предложени промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ), Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС), Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) и в Закона за ограничаване на плащанията в брой.

В ЗДДС се въвежда ново задължение - т.нар. данък „уикенд”. Той предвижда да се създаде методика, която да разграничи използването на фирмено имущество за лични и служебни цели. Записано е изискване регистрираното лице, което възнамерява да използва превозни средства и вещни права върху тях (т.е. ползването им и от други лица, например служители и работници във фирмата), освен за основната си икономическа дейност и за лични нужди, да подаде декларация в НАП за направените преки разходи. Декларациите ще се подават от шефовете на фирмите. Промяната визира  автомобили  и вещи- с данъчна основа при придобиването над 5000 лева, с приспаднат частично или изцяло данъчен кредит.

Предвидено е декларацията да се подава по електронен път при условията и по реда на ДОПК в НАП преди започване на използването на стоката за цели, различни от икономическата дейност на лицето. Засега не става ясно какви ще е процентът на облагане при данък „уикенд” Министърът на финансите ще определя методиката за разпределение на направените преки разходи.

В ЗМДТ се предлага промяна поземлените имоти в строителните граници на населените места, които са със статут на земеделска земя и не е променено предназначението им от техните собственици, да бъдат включени в обхвата на облагаемите с данък имоти.

Предложена е промяна, съгласно която за сградите, обновени с публични средства по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради, да не се прилага данъчното облекчение за освобождаване от данък върху недвижимите имоти за срок от 3 до 10 години. Направено е и предложение данъкът върху недвижимите имоти, придобити след крайния срок за плащане на втората вноска – 31 октомври на текущата година, да се заплаща в двумесечен срок от датата на придобиването на имота.

Със законопроекта се прецизира разпоредбата в чл. 71а относно освобождаване от такса за битови отпадъци на храмовете, молитвените домове и манастирите, и на поземлените имоти, върху които са построени, собственост на законно регистрираните вероизповедания в страната, като освобождаването от такса е при условие, че имотите не се ползват със стопанска цел, която не е свързана с пряката им богослужебна дейност.

В ЗДДФЛ е предложена промяна, съгласно която се предоставя възможност на дипломатическите представителства в България да удържат и внасят данък за доходите от трудови правоотношения на местните физически лица, които работят при тях.

Също така е предвидена промяна, съгласно която се въвежда ред за авансово облагане на доходите от други източници.

Предвидена е възможност за приспадане на задължителните здравноосигурителни вноски от Закона за здравното осигуряване за всички доходи, които се вземат предвид при определянето на окончателния размер на осигурителния доход с цел максимално хармонизиране на данъчния закон с осигурителното законодателство, както и предотвратяването на противоречива практика по прилагането на законовите разпоредби.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ