Слаб борсов ръст под влияние на падащия петрол

Слаб борсов ръст под влияние на падащия петрол

Слаб борсов ръст под влияние на падащия петрол

Борсите в САЩ и Европа не регистрираха съществено покачване през миналата седмица. Вниманието на инвеститорите беше насочено към срещата на ОПЕК в четвъртък, на която не беше взето решение за намаляване на квотите на добив на петрол. Цената на суровината падна рязко след новината, тъй като преобладаваха очакванията за някакви мерки срещу поевтиняването от последните месеци.

Акциите на петролните компании се представиха много зле и натежаха върху индексите. Петролните гиганти паднаха с 8%, а книжата на съпътстващите услуги като добива и проучването на нефт регистрираха дори двойно по-голямо намаление.

Ефектът от силното поевтиняване на петрола в голяма степен беше ограничен от слабата търговия в края на седмицата, когато пазарът в САЩ не работи в четвъртък, а в петък с намалено време. Добивът на метали, особено на злато и сребро, също отчете спад в цените на акциите. Това противоречи на очакванията за подобрение на печалбите в сектора от по-ниските разходи за гориво и по-скоро се дължи на свиването на търсенето на метали в глобален мащаб.

Вижте още: Стабилен долар при празнична търговия в САЩ

Пазарите в Европа се покачиха средно с половин процент, като най-добре се представиха основните индекси на Германия и Испания. Изненадващото подобрение на очакванията на бизнеса и спадът на безработицата в Германия успяха да задържат позитивния тон на фондовия пазар, като инвеститорите очакват положителните ефекти от монетарната политика на ЕЦБ.

Рекордните стойности на борсите не показват някакви притеснения за глобалната икономика, като обичайно в сесиите около Деня на благодарността в САЩ са силни за капиталовия пазар. Данните за намалението на продажбите на дребно с 11% около този вече наложил се „празник на шопинга“ са част от процеса на още по-ранни намаления и не показват риск от потребителска рецесия. Още повече че поевтиняването на горивата в САЩ оставя чувствително повече пари в портфейлите на купувачите.

Цветослав Цачев, Елана Трейдинг

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ