Общини на протест срещу Национален парк „Българско Черноморие"

Общини на протест срещу Национален парк „Българско Черноморие

Общини на протест срещу Национален парк „Българско Черноморие"

Крайморски общини излизат на протест срещу плана на правителството за създаване на Национален парк „Българско Черноморие". Очаква се над 100 души да се съберат пред сградата на община Балчик, където в 13:00 часа, по инициатива на Министерството на екологията започва обсъждане на проекта. В мирния протест ще се включат частни собственици от Шабла, Каварна, Балчик и Българево. Несъгласието си с плановете за създаване на парка ще изразят и представители на общински администрации, най-засегнатите кметства и ловни сдружения.

„Цялата крайбрежната ивица на Шабла попада в този план и приемането му ще блокира туризма и икономическото развитие на общината”, коментира за „Дарик” кметът на крайморската община проф. Райна Бърдарева.

Тя отбеляза, че в националните паркове е забранено строителството, а това ще попречи на община Шабла да реализира плановете си за развитие на къмпингите и спа туризма в тези територии.

„Предложението за създаване на такъв парк е без основания, без каквато и да е правна рамка, с нарушени процедури и доста високомерно отношение от страна на министерството на екологията", каза кметът на Шабла.

По думите й този маниер дистанционно да се управляват общините е недопустим. Според нея обсъжданията трябва да се провеждат във всяка от засегнатите общини.

„Вносителите на тази идея трябва да застанат лице в лице с гражданите и да кажат каква е необходимостта от такъв национален парк, как това ще засегне интересите на общината и най-важното дали се предвижда компенсационен механизъм", заяви проф. Бърдарева.

Темата коментира и кметът на Балчик Николай Ангелов. Според него проектът няма да изпълни целите си, защото такава голяма територия не би могла да се управлява ефективно. Много от земите в парка вече са включени в Натура и не е нужно да се обособява нова територия с много по-тежки ограничителни условия, посочи Ангелов.

Кметът на Каварна Цонко Цонев определи проекта като поредното безумие, което се опитват да прокарат в парламента. Той обясни, че в парка попада цялата зона край морето от Камен бряг до Бялата лагуна. Според него това е безмислена скрита национализация на имоти, за които държавата след това ще плаща обезщетения от 5-6 милиарда лева.

Цонев подчерта, че в обсега на парка попада дори военното поделение в Шабла и артилерийският полигон, където няма да могат да се извършват учения.

„Не знам защо военното министерство не е реагирало на този абсурд”, отбеляза каварненският кмет.

Цонев прогнозира, че проектът все пак няма да бъде гласуван в Народното събрание. „В края на мандата и преди избори никой няма да гласува такова безумие, но това трябва да е червена лампичка за всички бъдещи управляващи", каза Цонев.

Припомняме, че идеята за създаване на такъв вид парк беше заявена от БСП преди повече от година във връзка със скандала „Дюнигейт“. Той избухна в последните дни на 2012 г., когато започна строеж върху 29 декара край морето, част от тях – дюни. За рекордно кратък срок теренът беше продаден от земеделското министерство на физическо лице и препродаден на частна фирма, а цената му скочи в пъти. Скандалът се разигра в района на Несебър.

Идеята е Националният парк „Българско Черноморие“ е да защити от застрояване местностите - Иракли, Карадере, Камчийски пясъци, Крапец, Шабленски езера, Корал, Аркутино, Дюни и Маслен нос.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ