7 неща, които работодателите търсят в CV-то според Facebook

7 неща, които работодателите търсят в CV-то според Facebook

7 неща, които работодателите търсят в CV-то според Facebook

Наскоро ви разказахме какво търсят в резюметата мениджърите на Google. Сега дойде ред и на Facebook. Експерт на компанията по наемането на нови кадри отговори в сайта Quora на въпроса - на какво в сивитата обръщат внимание специалистите по човешки ресурси и работодателите? По разбираеми причини той е решил да остане анонимен, но изчерпателният му и точен отговор не дава поводи да се съмняваме в опита му.

На какво обръщат внимание в резюметата

1. Последната длъжност. На първо място гледам какво последно е работил човекът. По собствено желание ли е напуснал, или са го уволнили? Колко дълго е работил и какви задачи е изпълнявал? Много е важно да намеря отговорите на тези въпроси.

2. Разпознаваемостта на компанията. Много по-лесно е да разбереш какъв професионалист е кандидатът, когато изхождаш от името на последната компания, в която е работил. Когато видя име на известна фирма, за мен това е повод да поставя мислено на човека червена точка.

3. Общият опит. Имало ли е кариерен ръст? Увеличавала ли се е сложността на задачите? Съответства ли името на позицията на изпълняваната работа?

4. Търсене по ключови думи. Ако търся програмист, не ме вълнува колко е добър в управлението на бизнес проекти. В такива случаи много ми помага съчетанието Ctrl+F, с което просто търся ключови думи в резюмето.

5. Прекъсванията. Нямам нищо против дългите прекъсвания в кариерата, но, моля ви – обяснявайте какво сте правили през това време. Не сте работили три години? Чудесно, но аз трябва да знам защо. Отглеждали сте дете? Опитвали сте се да основете собствен бизнес? Разкажете това в резюмето си.

6. Присъствието в мрежата. Любимата ми част от работата е да търся кандидатите за работа в социалните мрежи. Twitter, Facebook – те могат да ви кажат много повече от сивито. Затова, ако искате да получите работата, се замислете за адекватността на профилите си в социалните сайтове.

7. Оформлението на резюмето. Грешки, дължина, сбитост и яснота.

На какво обикновено не обръщат внимание

1. Образованието. Опитът преди всичко.

2. Заврънкулките в оформлението. Обичам красиво и творчески оформените резюмета, но много наемащи мениджъри прекарват сивитата ви през специални програми и оставят само текста. Затова най-добре да изпратите стандартно резюме в PDF формат и да не изпитвате съдбата. Възможно е на ейчара да не се хареса вашето естетическо чувство.

3. Личната информация. Семейно положение, деца, болести, снимки – всичко това ми е практически безразлично.

Какво трябва да престанете да правите

1. Да използвате шаблоните на MS Word за резюмета.

2. Да пишете писма от първо лице. Освен ако не сте го направили наистина креативно.

3. Да разтегляте сивито на много страници. Една-две страници максимум.

4. Да лъжете.

Трябва да разберете, че тези съвети не са идеални, защото са дадени от мениджър, който гледа на всичко от собствената си камбанария. Те обаче ще ви помогнат да се избавите от основните грешки и може би ще увеличат шансовете ви да получите желаната работа.

По материали от Quora

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ