7 от най-често срещаните типове шефове

7 от най-често срещаните типове шефове

7 от най-често срещаните типове шефове

Може би изкачвате корпоративната стълбица в някоя международна компания. Или пък работите в малка организация с нестопанска цел. 

С каквото и да се занимавате, с развитието на кариерата ви ще срещнете много и най-различни шефове.

Всеки един от тях има, или ще има, своите особености и начин на мислене. И ако искате да оцелеете в света на бизнеса, ще трябва да се научите как да се справяте с различните мениджъри. Какви са най-често срещаните сред тях? Самюъл Едуардс определя 7 типа шефове на страниците на сп.Inc.

Например:

1. Шефът, който ви оставя да си вършите работата. 

Този шеф се гордее със свободата и гъвкавостта, която дава на служителите. Той няма да ви се пречка и да се меси във вашите проекти, но в същото време може да ви даде насока откъде да започнете. 

Този тип началник вярва, че всички работници са най-ефективни, когато неговата намеса е минимална, което от своя страна може да бъде едновременно овластяващо и объркващо. Ако работите с такъв шеф, знайте че комуникацията е от ключово значение.

Ако имате нужда от помощ, ще ви се наложи да го помолите за такава. Ако нещо не е ясно, ще трябва да попитате за допълнителна информация. В противен случай ще трябва сами да се справяте със ситуацията.

2. Властният шеф. 

Властния шеф може да попада в редица подкатегории. Той може отчаяно да се опитва да изкачи корпоративната стълбица и да се фокусира само над това как неговата работа изглежда в очите на по-висшестоящите от него. Може да бъде нарцистичен или егоцентричен. Може просто да харесва усещането, че има власт над другите.

Във всеки случай, този тип шеф е непреклонен и може да наложи строги правила и срокове, който да ви се наложи да спазвате. Това може да превърне вашата работа в истинско предизвикателство.

За да се справите с него трябва да бъдете готови да правите компромиси, както и да бъдете готови да споделите как това влияе на вашите умения и ефективност на работното място.

3. Микромениджърът. 

Той обича да се рови в подробностите и да ви казва какво и как точно трябва да направите.  Дори и да изразите недоволство от този начин на работа, малко вероятно е микромениджът да го вземе под внимание.

Вместо това, най-добре е да държите задачите, който са най-важни за вас, на разстояние от него, да поддържате комуникационна връзка и да се опитате да изградите по-добре доверие помежду ви. Хората се превръщат в микромениджъри най-вече заради вътрешна тревожност и напрегнатост.

4.  Приятелски настроеният шеф. 

Шефът приятел иска да бъдете другари на работното място. Той винаги ще ви посрещне с усмивка и весел нрав. Ще бъде по-внимателен, когато става въпрос за комуникацията и съветите, и няма да ви поставя стриктни крайни срокове.

От една страна ще може да бъдете по-гъвкави в работата по вашите задачи, но от друга ще имате по-малко конструктивна критика, която да ви помогне да подобрите вашите умения и възможности.

В тези случаи ще трябва директно да поискате от него мнение и оценка за вашата работа, а може да ви се наложи и сами да си наложите ограничения и цели, които да следвате.  

5. Колебливият шеф. 

Този началник е нерешителен. В началото на седмицата може да определи, че дадена задача е от първостепенно значение, а след няколко дни да си промени мнението.

Един ден може да се интересува от новата маркетингова кампания в Instagram, а по-късно напълно да изгуби интерес и да се пренасочи към друга социална мрежа, която е прихванала неговото внимание в момента. Той може да бъде много енергичен, но честите, понякога радикални промени в приоритетите може да бъдат прекалено натоварващи за всеки разумен човек.

Справянето с подобна ситуация може да бъде наистина сложно, но най-добрият подход е да дискутирате колкото се може по-често приоритетите, които той и компанията имат, за да бъдете напълно отдадени само на тези, които сте сигурни, че ще бъдат важни, дори ако той внезапно промени мнението си.

6. Апатичният шеф. 

Апатичния началник прилича на „шефа, който ви оставя да си вършите работата“, но той е малко по-разрушителен в начина си на управление. Докато първият се опитва да остави повече власт и отговорност в ръцете на служителите, като им дава повече свободи и създава по-малко пречки, апатичния шеф наистина не се интересува от работата си или поне от позицията си на мениджър.

С него се комуникира трудно. Той е безразличен дори към най-големите ви успехи и провали. Ако сте от типа, който обича да чува похвали и критики, това може да бъде проблем. Ако наистина се нуждаете от външна гледна точка дали се справяте добре с работата си, може би трябва да я потърсите от вашите колеги и да се концентрирате над задачите си.

7. Балансираният шеф. 

Най-рядко срещаният тип шеф, защото той олицетворява много различни качества наведнъж. Той ще ви даде възможност да бъдете гъвкави без да ви отблъсква. Ще бъде достъпен, без да се държи прекалено приятелски. Дори и да промени мнението си, няма да изгуби фокуса от първоначалните си цели. Считайте се за късметлия, ако работите за такъв шеф.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ