Индустрия 4.0 на скорост

Индустрия 4.0 на скорост

Индустрия 4.0 на скорост

Съвременните технологии могат да помогнат на производителите да се справят с новите изисквания и предизвикателства

Интелигентни, автономни, свързани и устойчиви – така се очаква да изглеждат превозните средства на бъдещето. За да могат обаче те да станат факт утре, автомобилните производители още днес трябва да преосмислят начина, по който проектират, разработват и произвеждат.

„Автомобилната индустрия е в процес на мащабна трансформация. Виждаме преминаване към електрически и автономни превозни средства, както и нови бизнес модели, базирани на мобилността като услуга“, казва инж. Теодор Маринов, ръководител на направление Дигитални индустрии на „Siemens България“.

За да останат релевантни на този бързо променящ се пазар, автомобилните компании трябва да направят производствените си процеси по-гъвкави, адаптивни и ефективни, да поддържат по-голяма персонализация и да насърчават устойчивостта. Индустриалната автоматизация и цифровите решения могат да играят ключова роля за тази трансформация.

През последните години ставаме свидетели на изключително скоростно навлизане на нови технологии и процеси в производствените съоръжения на най-големите автомобилни производители, споделя наблюденията си инж. Маринов. Като пример той посочва все по-широкото използване на т.нар. автоматизирани превозни средства (AGV). „Става дума за автономно движещи се колички, които могат да носят всякакъв товар в рамките на производствените съоръжения. Те се движат по предварително фиксирани трасета, могат да бъдат товарени и разтоварвани без човешка намеса и да пренасят необходимите части и материали без риск от грешки и щети по оборудването“, обяснява той.

През последните години Инженерният център на Siemens във Варна, който разработва и имплементира иновативни проекти за автомобилната индустрия, все по-често получава запитвания и поръчки за интегриране на съвременни системи за управление за такъв тип превозни средства като разработената от Siemens платформа SIMOVE.

Платформата позволява да се управляват и наблюдават голям брой автоматизирани колички. Усъвършенстваното софтуерно решение дава възможност на оператора да следи целия трафик от едно работно място, като превключва между различните трасета или получава обща картина на всички маршрути в завода. А модулът за регулиране на движението (т.нар. диспачинг) не само изчислява транспортната задача, но и може динамично да преизчислява заданията и да изпраща нови указания към AGV при необходимост.

„Производствените предприятия в България също проявяват все по-голям интерес към такъв тип модерни решения, които биха им позволили да опростят и направят по-ефективни логистичните си процеси. Вече имаме запитвания от водещи производители“, споделя инж. Маринов.

В началото на април в Инженерния център във Варна отвори врати и специална AGV лаборатория за тестване и демонстрация на такъв тип решения. Целта на демонстрационната зала е да покаже новостите при технологията и нейните предимства в областта на индустриалната автоматизация. „По този начин ще бъдем в полза не само на бизнеса в България, но и на образователната система чрез демонстрации и лекции пред студенти как тези технологии могат да бъдат ефективни и да подобрят редица процеси в производството“, посочва инж. Маринов.

Разбира се, транспортирането на компоненти е само една част от сложната структура на един завод. Усъвършенстването на производствените системи и съоръжения изправя много производители пред дилемата как да продължат да внедряват нови технологии, без същевременно да изгубят контрол върху експоненциално нарастващата комплексност.

Като компания, чиито корени са именно в производството, Siemens предлага решение – софтуерната платформа SIPLANT. Платформата е предназначена за моделиране, симулиране, визуализация и анализ с цел оптимизиране на производствените системи и процеси, потока от материали и логистичните операции. Тя позволява да се проследяват и визуализират производствени данни на всяко ниво – за отделна машина, поточна линия и целия завод, гарантирайки пълна прозрачност, висока ефективност и вземане на информирани решения за оптимизации.

„Нашите колеги от Инженерния хъб на Siemens във Варна вече имат зад гърба си немалко проекти за интегрирането на SIPLANT за водещи автокомпании“, отбелязва Теодор Маринов. „На фона на непрекъснато нарастващата конкуренция в промишления сектор и все по-високите изисквания на потребителите внедряването на една такава система може да играе ключова роля, павирайки пътя към Индустрия 4.0“, допълва той.

Но това е едва началото. През 2022 г. Siemens направи следващата стъпка по пътя към Индустриалната метавселена, лансирайки новата отворена дигитална платформа Siemens Xcelerator. „Това е начинът на Siemens да помогне на бизнеси от всякакъв бранш и мащаб да ускорят и дигитализират процеса на разработване на продукти и да подобрят своята конкурентоспособност. Siemens Xcelerator предлага интегрирано портфолио от софтуер, услуги и инструменти за разработка на приложения, свързани с IoT, в съчетание с пазарна платформа и разрастваща се екосистема от партньори“, обяснява експертът. И добавя: „Автомобилните производители винаги са били начело на технологичната вълна, така че вярвам, че със Siemens Xcelerator те ще могат да ускорят още повече своята дигитална трансформация“.

 

Тестова и демонстрационна зала за AGV отвори врати през април на територията на Инженерния център на Siemens във Варна. Снимка: Личен архив

***

Алек Вучков. Материалът е публикуван в бр.4/23 на сп. "Мениджър", който ще откриете в дистрибуторската мрежа, както и в дигиталното приложение ZinZin

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ