Пандемията ще забави развитието на безпилотните автомобили

Пандемията ще забави развитието на безпилотните автомобили

Пандемията ще забави развитието на безпилотните автомобили

Спирането на икономиките по света, причинено от пандемията, има значително въздействие върху автомобилния сектор, което ще окаже дългосрочни последици като забавяне на инвестициите и забавяне в развитието на концепцията за безпилотни автомобили, очаквайки те да станат реалност на пазара едва след 2035 г. Това е един от основните изводи на Digital Auto Report 2020, изготвен от PwC, с който разполага испанското икономическо издание El Economistа.

В доклада се посочва, че през 2035 г. продажбите на автомобили в най-напредналата фаза на автономия на трите основни световни пазара (ЕС, Китай и САЩ), в най-добрите случаи няма да достигне 1% от общия брой, а този на превозни средства с четвърто ниво на автономност ще бъде около 15% в Европа и Китай и 2% в САЩ. Нещо повече, пандемията породи глобална криза в автомобилния сектор, която засяга както търсенето, така и предлагането. 

По последни оценки на PwC, продажбите на автомобили в световен мащаб се очаква да спаднат с 13,9% през 2020 г. до 64,6 милиона автомобила, докато производството ще спадне с 18,9%, до 59,6 милиона единици.

По географски райони изглежда, че само Китай се е възстановил през третото тримесечие на годината от загубите, претърпени през първото тримесечие в резултат на пандемията. Всъщност, с изключение на азиатския гигант, несигурността се върна на основните пазари през четвъртото тримесечие на 2020 г. в резултат на удължаването на втората вълна и мерките, въведени за борба с нея.

В Европа прогнозите на PwC предполагат, че 2020 г. ще приключи със спад в продажбите и производството съответно от 28% и 26,9%.

За 2021 г. очакванията по света сочат към частично възстановяване на пазара с увеличение на продажбите от 10,1% и на производство от 25,2%. 

Digital Auto Report 2020 прави анализ на това как четирите основни оси, които оформят бъдещето на автомобила, ще се развият между 2035 г.: свързаност, автономност, споделена и електрическа мобилност.

Що се отнася до свързаността, проучването разкрива, че регулаторните изисквания движат основната свързаност в ЕС и САЩ. В ЕС се очаква автопаркът от напълно свързани превозни средства да надхвърли 50% през 2025 г. В САЩ това ниво се очаква да бъде достигнато през 2023 г.

Автономното шофиране от своя страна ще се развива с широк спектър на употреба, но все пак ще бъде незначително.

Що се отнася до електрическите автомобили, ЕС и Китай са пазарите, които водят в тази трансформация. Делът на новите акумулаторни коли в тези географски райони през 2025 г. се очаква да бъде съответно 17% и 19%. САЩ от своя страна, едва ще достигнат 5% поради липсата на стимули от страна на северноамериканските власти. 

Източник: eleconomista.es

Превод и редакция: Нели Тодорова

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ