Нови 20 000 работни места в аутсорсинг индустрията у нас до 2020 г.

Нови 20 000 работни места в аутсорсинг индустрията у нас до 2020 г.

Нови 20 000 работни места в аутсорсинг индустрията у нас до 2020 г.

Аутсорсинг индустрията в България се променя с бързи темпове и търси нови кадри. Очаква се до 2020 г. да се отворят нови около 20 000 работни места за специалисти с висше образование. Това стана ясно на съвместна пресконференция днес на Българската аутсорсинг асоциация и Столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции.

Секторът се промени из основи в последните години заради нуждите на бизнеса да обслужва клиенти с подчертано добавена стойност и вече има нужда от специалисти по управление на човешките ресурси, финансов и счетоводен аутсорсинг, IT специалисти, посочи Пламен Цеков, член на Управителния съвет на Българската аутсорсинг асоциация.

„В София са концентрирани 80-90% от аутсорсинг дейностите в България. Според официалната статистика през 2016 г. добавената стойност на аутсорсинг сектора в столицата достига рекордните 2,2 млрд. лева“, заяви главният изпълнителен директор на Столичната общинска агенция за приватизация Владимир Данаилов. Проблемът с кадрите е във фокуса на агенцията и заедно с бизнеса и Министерството на образованието и науката се подготвя нова дигитална платформа, чрез която да се даде конкретна възможност на училища и университети да работят с представители на бизнеса в града, подчерта Данаилов. „Вече не е достатъчно да знаеш два или повече чужди езици, нужни са инженерни и бизнес умения за нашия сектор от икономиката“, добави Цеков.

2,5 млрд. евро е очакваният оборот до 2020 г. от аутсорсинг бизнеса, а като дял от БВП аутсорсинг индустрията ще достигне 4,3% и се очаква заетите в тази сфера да станат 62 500 души. Към края на 2016 г. в бранша са ангажирани над 47 800 души, като се очаква данните за 2017 г. да покажат приблизително 12% увеличение. 1,5% от всички платени данъци върху доходите в държавната хазна през 2016 г. идват от аутсорсинг индустрията. „0,9% от оперативните приходи на компаниите отиват за данъци. Аутсорсинг индустрията формира гръбнака на средната класа в България и дава работа на много млади хора, които предпочитат да останат тук, а не в чужбина“, посочи Цеков. Този бранш генерира 6,5% от общите разходи за заплати в страната и 5% от разходите за осигуровки. Броят на предприятията в сектора достига 24 хил., или 20% от общия брой на дружествата в София, обясни Владимир Данаилов и посочи, че данните от доклада за развитието на сектора от икономиката са публични и могат да се видят на сайта на Агенцията.

Данаилов и Цеков уточниха, че в последните години тече процес на окрупняване заради навлизането на няколко големи предприятия. Броят на големите фирми с над 250 заети нараства от 11 през 2011 г. до 19 през 2016 г., а заетите в тях – от 9% през 2011 г. до 18% от заетите в аутсорсинг индустрията в София през 2016 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ