Общините с най-висока добавена стойност на глава от населението

Общините с най-висока добавена стойност на глава от населението

Общините с най-висока добавена стойност на глава от населението

Гълъбово е общината с най-висока добавена стойност – над 52 000 лв., на човек от населението през 2020 г. Енергийният център край Стара  Загора е следван от индустриална Девня – с 50 000 лв. добавена стойност на човек от населението. В топ 5 влизат още Раднево (38 000 лв.), София (25 000 лв.) и съседната община Божурище (23 000 лв.). Класацията е част от дългосрочна инициатива „265 истории за икономика” на Института за пазарна икономика (ИПИ), който от 2020 г. следи развитието на общините в България по няколко показателя: „Икономика и инвестиции”, „Пазар на труда”, „Демография”, „Образование”, „Здравеопазване”, „Местни финанси” и „Социални услуги”.

„Ограничителните мерки върху отделните отрасли на икономиката и свиването на международните туристически потоци през 2020 г. се отразиха по различен начин на общините. За да оценим динамиката при липсващи данни за БВП на отделните общини, ние сравняваме добавената стойност по факторни разходи на човек от населението през 2020-а спрямо 2019 г.”, коментира Адриан Николов, икономист в ИПИ. Той прави важно уточнение, че данните за повечето общини Пирдоп, Мирково, Челопеч в Средногорието, Козлодуй и Крумовград са поверителни, а те биха заели челни места в класацията на Института, благодарение на силната си минна, преработваща или енергийна индустрия. С под 1000 лева на човек от населението през 2020 г. остават 10 общини, с под 5000 – цели 175, което за пореден път демонстрира съсредоточаването на значителна част от икономическата активност в България в относително компактни географски райони (фигура 1).

Фиг. 1 Добавена стойност по факторни разходи на човек от населението, 2019-2020 г.

[[{"fid":"388952","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""},"link_text":false,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""}},"attributes":{"height":337,"width":730,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]

Интерактивната версия ще откриете тук 

От 257 общини, за които НСИ дава информация, в 109 се наблюдава спад, а в 148 – ръст през 2020 г.  С други думи въпреки влошаването на общата икономическа конюнктура в страната икономическите условия в повечето общини се подобрява. До голяма степен подобрението се дължи на разположението и икономическия профил на тези населени места – повечето от тях са в Северна България, където цели области са относително незасегнати от кризата и дори запазват положителната си прекдризисна динамика. Това обаче са и най-слабо икономически развитите части на страната, които често остават встрани от общите процеси.

Прави впечатление и положителната динамика около Пловдив, където бързото възстановяване на индустрията през втората половина на 2020 г. запази растежа. В столицата има ръст на добавената стойност на човек от 5%, най-вече благодарение на бързата адаптация на високотехнологичния сектор към условията на работа от разстояние и повишеното търсене на услугите му. Положителната динамика в строителния сектор през втората половина на годината вследствие на повишеното търсене на имоти също играе важна роля за доброто представяне на София.

Фиг. 2 Изменение в добавена стойност на човек от населението, 2019-2020 г.

[[{"fid":"388953","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""},"link_text":false,"type":"media","field_deltas":{"3":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""}},"attributes":{"height":336,"width":730,"class":"media-element file-default","data-delta":"3"}}]]

Интерактивната версия ще видите тук  

Открояват се няколко групи общини, при които се наблюдава чувствителен спад на добавената стойност през 2020 г. Най-видима е тенденцията по Южното Черноморие, където общинските икономики се свиват. Най-видимо това е в Несебър (спад с 58% в рамките на годината), Балчик (-37%), но и в областния център Бургас (-31%). По-слаб е сривът в Северното Черноморието, вследствие на блокирането на туристическия поток през 2020 г., но общините, които отчитат ръст, са малко. От значение е и свиването на икономиките на голяма част от периферните общини на София, най-чувствително в Своге (-25%) и Костинброд (-18%). Според анализатори това означава, че кризата може и да не се е отразила значително на София, но последствията ѝ се чувстват в широката периферия на столицата.

 

По темата работи Светлана Тодорова-Ваташка 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ