ОИСР прогнозира най-силния растеж на световната икономика от 1973 г. насам

ОИСР прогнозира най-силния растеж на световната икономика от 1973 г. насам

ОИСР прогнозира най-силния растеж на световната икономика от 1973 г. насам

Глобалните икономически перспективи се подобряват на фона на отварянето на редица бизнеси заради ускоряващата се ваксинация, докато Съединените щати инжектират трилиони долари в най-голямата икономика в света. Това заявиха днес от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), цитирани от Ройтерс.

В този контекст организацията повиши прогнозата си за растежа на световната икономика до 5,8% през тази година и 4,4% през 2022 г. През март прогнозата бе за ръст на глобалния брутен вътрешен продукт от 5,6% през тази година и 4,0% през следващата.

Ако повишението на световния брутен вътрешен продукт от 5,8% се реализира, това ще бъде най-високият темп на растеж от 1973 г., отбелзява Маркетоуч.

„Глобалната икономики се върна към нивата си на активност от преди пандемията, но все още не е достигнала нивата на растеж, очаквани преди световната здравна криза“, отчитат от ОИСР.

От организацията посочват, че макар множество развити икономики постепенно да премахват ограничителните мерки срещу разпространението на вируса и да отварят важни бизнес, развиващите се пазари изостават заради бавната ваксинация и появата на нови огнища от COVID-19.

Според ОИСР централните банки на развитите икономики трябва да запазят благоприятните финансови условия и да толерират ръст на инфлацията над техните цели.

Подкрепена от пакетът от стимули за трилиони долари, американската икономика се очаква да нарасне с 6,9% през тази година, отбелязват от организацията. През март ОИСР прогнозира растеж от 6,5% за САЩ. Организацията очаква ръст на американския БВП от 3,6%, което е корекция надолу спрямо мартенската прогноза за ръст от 4%. Пакетът от стимули ще върне икономиката на САЩ на нивата от преди пандемията към средата на 2021 г.

Според ОИСР икономиката на Китай ще нарасне с 8,5%, като предходната прогноза бе за ръст от 7,8%. Брутният вътрешен продукт на Еврозоната ще нарасне с 4,3%, докато през март очакванията бяха за ръст от 3,9%.

Корекция надолу от ОИСР са направили за Индия, която през последните седмици е особено тежко засегната от пандемията от COVID-19. От организацията очакват БВП на Индия да нарасне с 9,9%, като предишната прогноза бе за ръст от 12,6%.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ