На фокус следващата седмица: Среща на Фед и нови данни от Китай и еврозоната

На фокус следващата седмица: Среща на Фед и нови данни от Китай и еврозоната

На фокус следващата седмица: Среща на Фед и нови данни от Китай и еврозоната

Поредната среща на Федералния резерв на САЩ и резултатите от финансовите отчети на Apple и Amazon ще запазят фокуса на инвеститорите в следващите дни върху перспективите за глобалните лихвени проценти и представянето на технологичния сектор, пише Ройтерс. Данните за растежа и инфлацията от Европа и Китай също ще бъдат на преден план. Ето върху какво още се фокусират инвеститорите през следващата седмица:

Какво става с пониженията?

Индикациите за това дали Фед все още очаква намаления на лихвените проценти в даден момент тази година заемат централно място за инвеститорите на срещата на централната банка, която приключва в сряда.

Малко вероятно е да се предприемат действия, но коментарите на председателя на Фед Джеръм Пауъл относно потенциала за разхлабване на политиката по-късно през 2024 г. ще бъдат анализирани внимателно.

През март Фед прогнозира три намаления на лихвените проценти тази година, но данните за инфлацията, които показаха по-високи от очакваното нива, поставят под съмнение способността на централната банка да понижи лихвите, още повече пък в скоро време.

По-ниските очакванията за намаляване на лихвените проценти беше ключов фактор за повишаването на доходността по държавните облигации и скорошното отдръпване при акциите. Пазарите сега залагат на понижение с около 35  базисни пункта през 2024 г. спрямо 150 базисни пункта, очаквани в началото на годината.

Технологични отчети

Последните компании от т.нар „Великолепната седморка“, които доведоха до бурно рали на акциите през 2023 г. и все още не са представили финансовите си резултати за последното тримесечие, са Apple и Amazon. Техните доклад се очакват съответно във вторник и четвъртък.

Някои други членове на групата, включително Tesla и Meta Platforms, вече представиха доста смесени резултати

Акциите на Apple загубиха блясъка си през 2024 г., като те са на червено с над 10% за годината. Очаква се производителят на iPhone да отчете спад в печалбите си за първото тримесечие, след като доставките на смартфони в Китай паднаха с 19%.

Бизнесът с облачни изчисления на Amazon ще бъде на фокус в четвъртък, като инвеститорите ще обърнат внимание и на гледната точка на гиганта за онлайн търговия на дребно относно потребителските разходи. Акциите му се справят по-добре през 2024 г., като към края на търговията в сряда бяха напреднали с 18% за годината.

Лъч надежда

След позитивните изненади от миналия месец за производствената активност в Китай, показанията за април ще дадат да се разбере дали дългоочакваното икономическо възстановяване наистина набира скорост.

Официалните данни за индекса на мениджърите по покупките (PMI) в Китай трябва да бъдат публикувани във вторник, а проучването на Caixin/S&P Global за PMI в производството се очаква малко след това.

Нови оптимистични данни биха могли да вдигнат духовете във втората по големина икономика в света, като донесат облекчение на политиците, които се опитват да подкрепят растежа и да подобрят инвеститорските нагласи.

Глобалните инвестиционни къщи стават все по-големи оптимисти по отношение на китайските акции, като индексът сините чипове SI300 вече е напредна с повече от 10% от най-ниското ниво през февруари.

Но напоследък Пекин има проблеми със своята валута. Юанът върви надолу спрямо щатския долар, но е по-силен от валутите на основните си търговски партньори – нежелан знак за разчитащата на износ икономика на Китай.

Проправяне на пътя към юнско понижение

Данните за инфлацията и икономическия растеж в еврозоната, които трябва да бъдат публикувани във вторник, може да засилят пазарните залози, че през юни Европейската централна банка ще намали депозитната лихва от рекордното ниво от 4%, въпреки че не се очаква политиците да действат много бързо след това.

Икономистите, анкетирани от Ройтерс, очакват официалните данни да покажат, че брутният вътрешен продукт във валутния блок се е увеличил само с 0,1% на годишна база през първото тримесечие.

Данните за инфлацията през април също биха могли да убедят ЕЦБ, че е време да понижи лихвите, след като ръстът на потребителските цени се забави неочаквано до 2,4% през март и политиците сигнализираха, че централната банка има желание да предприеме действия.

Но тъй като инфлацията в САЩ е гореща и Фед смята, че е вероятно да запази високи лихвените проценти, пазарите оценяват 60 базисни пункта намаления от страна на ЕЦБ тази година, тъй като тя внимава еврото да не отслабне твърде много спрямо долара.

Продавай през май

Традиционната мъдрост гласи, че май е идеалната точка за прибиране на печалба от пазара на акции и започване на по-предпазливо инвестиране до  по-късно през годината.

„Продай през май и се отдръпни“ се основава на предпоставката, че най-добрият шестмесечен период за възвръщаемост на фондовия пазар е ноември до април, докато най-слабият е от май до октомври. През последните 50 години S&P 500 е нараствал средно 4,8% между ноември и април и само с 1,2% между май и октомври, според изчисления на Ройтерс.

Този модел обаче избледнява при преглед на по-кратък период от време.

През последните 20 години преднината на периода ноември-април спрямо май-октомври се стеснява до 1%. При период от 10 години ноември-април се представя по-зле от май-октомври с 1 процентен пункт, а през последните пет години - с 3 процентни пункта.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ