Софийският университет отбелязва 130 години

Софийският университет отбелязва 130 години

Софийският университет отбелязва 130 години

Софийският университет „Св. Климент Охридски” навършва 130 години от създаването си и отбеляза своя патронен празник.

Празничният ден започна в Богословския факултет на Алма матер, където в присъствието на патриарх Неофит бе отслужена архиерейска света литургия, оглавена от Старозагорския митрополит Киприан.

Ректорът и Академичният съвет на Софийския университет поднесоха венец на паметника на св. Климент Охридски.

На тържеството в Аулата присъстваха вицепремиерът на Република България г-жа Илияна Йотова, заместник-кметът на София д-р Тодор Чобанов, председателят на Българската академия на науките акад. Юлиан Ревалски, зам-председателят на БАН чл.-кор. Костадин Ганев, представители на Академичния съвет, преподаватели, студенти и гости.

Ректорът на Алма матер проф. дфн Анастас Герджиков поздрави присъстващите в залата и започна словото си с няколко въпроса - какъв е Софийският университет след 130 години развитие и какво означава фактът, че е най-старият и най-голям университет на България, предлагащ най-високо качество на образованието и даващ най-високи научни резултати? Ректорът отбеляза, че годината е юбилейна не само за първото българско висше училище. Заедно с Университета и българското висше образование празнува своята 130-годишнина.

„Софийският университет е разположен в 18 учебни сгради и обхваща 16 факултета, 3 департамента, множество центрове и обслужващи звена. Но той е най-голям не заради това. Най-голям е, защото Университетът предлага обучение в 120 бакалавърски специалности, над четиристотин магистърски и близо двеста докторски програми. В него получават образованието си 21 000 студенти във всички образователни степени, 1200 от които – чуждестранни студенти. Към тях се прибавят и най-големият брой изходящи и входящи студенти по програма „Еразъм+“. Университетът постига това благодарение на своите 1700 преподаватели и изследователи, на които цялото общество е задължено за всеотдайната им дейност“, отбеляза ректорът.

Фактът, че Софийският университет предлага най-високо качество на образованието и постига най-високи научни резултати, се доказва и от Националната рейтингова система, според която той е на първо място в половината от всички професионални направления и във всички приоритетни направления без техническите науки. Ректорът добави, че Университетът дава над една трета от научните резултати на всички 52 български висши училища, от 15-те най-цитирани български учени седем са от Софийския университет. Той е и единственият български университет в първите хиляда в световните класации – в основните класации сме между 700 и 800 място, а в професионално направление „Филология“ е между първите 200 – 300.

„И накрая наред с „най-стар“, „най-голям“, „предлагащ най-високо качество на образованието и даващ най-високи научни резултати“ нарекох Алма матер и „университет“. „Университет“ според столетната традиция (през това столетие първият европейски университет ще навърши 1000 години) означава „universitas magistrorum et scholariumобщност на преподаватели и изследователи. Съгласно чл. 17, ал. 2, т. 1 от Закона за висшето образование университет е висше училище, което обучава по широк кръг специалности в поне три от четирите основни области на науката. Софийският университет отговаря в пълна степен и повече от всеки друг и на средновековната, и на съвременната дефиниция“, изтъкна проф. Герджиков.

Той подчерта, че казаното дотук дава обяснение, защо Софийският университет е Университетът с главна буква и защо, когато кажем „Университетът“, всеки българин знае за кой университет говорим. Ние се гордеем с това, посочи проф. Анастас Герджиков.

В словото си той обърна внимание на всички над хиляда образователни, научни и културни прояви, които Софийският университет организира ежегодно. Тази година се прибавят още десетки събития – общоуниверситетски и факултетни, посветени на юбилея. По думите му, активно се включват Културният център, галерия „Алма матер“, Университетският театър, Университетската библиотека, нашите музеи и университетските медии, а много от събитията са организирани от Студентския съвет.

Ректорът посочи, че кулминацията на честванията ще бъде на 8 декември – дата, която преди да стане студентски празник, е била ден на нашия патрон Св. Климент Охридски. Това е също рождената дата на Софийския университет – на 8 декември 1888 г., когато Народното събрание приема закон за преобразуването на Висшия педагогически курс към Първа мъжка гимназия във висше училище.

„Но честването на 130-годишнината на Софийския университет не може да бъде еднократен юбилеен акт. То е част от цялостната дейност за възвръщане на водещата роля на Софийския университет в обществения и културния живот на страната. Наред със събитията, които изброих, през цялата година юбилеят беше съпътстван от медийни прояви – пресконференции, интервюта, отразяване на нашите инициативи“, отбеляза проф. Герджиков.

Той посочи, че много медии са подкрепили идеята да използваме юбилея, за да обърнем внимание на обществото, че духовността е важна и нейното пренебрегване за сметка на материалното води до тежки последствия за развитието на индивида, на междучовешките отношения и оттам на цялото общество. Бездуховният човек, колкото и да е осигурен материално, не е щастлив човек, отбеляза проф. Герджиков.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ