Нов щам на коронавируса засечен в Марсилия

Нов щам на коронавируса засечен в Марсилия

Нов щам на коронавируса засечен в Марсилия

Учени от Института по инфекциозни болести в Марсилия откриха нов щам на коронавируса, съобщава порталът MedRxiv. Най-вероятно новият щам, наречен B.1.640.2 се е появил в Камерун, предполагат те. За първи път е идентифициран през ноември миналата година именно при човек, който се е върнал от Камерун. Впоследствие пробите на още 11 души са показали нетипични комбинации.

Според изследователите новият вариант на COVID-19 съдържа 46 мутации. Все още няма данни колко е заразен и и колко е опасен новият вариант. Те припомнят, че доминиращият в момент щам Омикрон, показа 32 мутации при разчитането на генома му. Той беше обозначен като B.1.1.529, а първите съобщения за заразяване с с него в Южна Африка, Ботсвана и Хонконг се появиха на 24 ноември.

Прогнози за бъдещето

Според прогнозата на биолога и професор от университета Джордж Мейсън (Вирджиния, САЩ) Анчи Баранова, през 2022 г. най-вероятно ще се установи така нареченото динамично равновесие и последните масови два варианта на вируса - Делта и Омикрон ще съжителстват заедно. Тя също така предположи, че за да се увеличи защитата със съществуващите ваксини, може би ще трябва да се правят ваксинации на всеки три или дори на всеки два месеца.

При това делът на хората с т.нар. кръстосан имунитет ще има значение. Това е остатъчен имунитет, който вече са придобили част от преболедувалите даден вариант на коронавирус и са станали по-устойчиви на друг.

Според професорът от университета в Солун Демостен Сариянис Омикрон вероятно е последната мутация на COVID-19 и вълната от инфекции може да отшуми до 20 февруари. Въпреки това сред хората не бива да преобладава логиката на самодоволството, предупреди той.

Анализаторът на големи данни Александър Драган пък е на мнение, че пандемията от коронавирус няма да приключи през 2022 г. и светът го очакват поне още две вълни, свързани със щама омикрон. Сценарият, при който Омикрон и Делта вариантите взаимодействат един с друг в човешката популация, е критично важен въпрос, на който все още няма отговор, подчерта той. „Всякакви прогнози при такива обстоятелства ще бъдат спекулации и гадания“, казва в заключение специалистът.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ