Над 100 световни лидери се ангажираха да сложат край на обезлесяването до 2030 г.

Над 100 световни лидери се ангажираха да сложат край на обезлесяването до 2030 г.

Над 100 световни лидери се ангажираха да сложат край на обезлесяването до 2030 г.

Повече от 100 световни лидери обещаха да спрат и обърнат процеса на обезлесяване до 2030 г. в първото голямо споразумение от конференцията на ООН за климата COP26 в Глазгоу, предаде Би Би Си.

Планът получи подкрепата на страни, които заедно представляват 85% от световните гори, включително и Бразилия, където обезлесяването на Амазония през последните години предизвика сериозен отзвук по света. Споразумението за опазване на горите предвижда финансиране от 19,2 млрд. долара под формата на публични и частни средства.

 Експерти приветстваха този ход, но предупредиха, че сходна сделка от 2014 г. „се е провалил в опитите да забави обезлесяването“ и подчертаха, че поетите ангажименти по новото споразумение трябва да бъдат спазени.

Британският премиер Борис Джонсън, който е домакин на срещата в Глазгоу, определи споразумението като „безпрецедентно“.

„Тези страхотни, изпълнени с живот екосистеми, са белите дробове на нашата планета. Те са от съществено значение за оцеляването ни. С днешните безпрецедентни обещания ще имаме шанс да сложим край на дългата история на човечеството като завоевател на природата и вместо това да станем неин пазител", каза Джонсън.

Част от финансирането ще отиде при развиващи се страни за  възстановяване на увредена земя, справяне с горски пожари и подкрепа на коренни общности.

Правителствата на 28 държави също ще се ангажират да премахнат обезлесяването от световната търговия с храни и други селскостопански продукти като палмово масло, соя и какао.

Повече от 30 от най-големите компании в света ще се ангажират със спиране на инвестициите в дейности, които са свързани с обезлесяване.

„Добра новина е, че имаме политически ангажимент за прекратяване на обезлесяването то толкова много страни, включително и значително финансиране, с помощта на което да се постигне напредък в тази посока“, коментира проф. Саймън Люис, експерт по климата и горите от University College London.

Той обаче подчерта, че декларацията от 2014 г. в Ню Йорк, която бе подобна на сегашната, не е допринесла за прекратяването на обезлесяването.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ