"Турски поток" тръгна, Путин, Ердоган, Борисов и Вучич обсъждат на вечеря Близкия изток

Турски поток тръгна, Путин, Ердоган, Борисов и Вучич обсъждат на вечеря Близкия изток

"Турски поток" тръгна, Путин, Ердоган, Борисов и Вучич обсъждат на вечеря Близкия изток

Президентите на Турция и Русия Реджеп Тайип Ердоган и Владимир Путин официално дадоха старт на газопровода "Турски поток" днес, съобщиха световните агенции, цитирани от БТА. 

Церемонията се проведе в конгресен център "Халич" на Златния рог в Истанбул. Премиерът Бойко Борисов и сръбският президент Александър Вучич завъртяха заедно с Путин и Ердоган разположения на сцената символичен кран за въвеждането на газопровода в експлоатация.

[[{"fid":"346576","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":960,"width":710,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]
Снимка от официалната фейсбук страница на Бойко Борисов

Четиримата държавни лидери се събират на работна вечеря след церемонията, за да обсъдят ситуацията в Близкия изток.

"Ще имаме нещо между работен обяд и вечеря, ще бъдем сами и ще обсъдим всички теми, ще чуем как две световни сили /Турция и Русия/ разглеждат проблемите в Близкия изток. Защото за нас това е между другото и енергиен въпрос. Всяка ескалация повишава цената на петрола и газа, което за нас няма да е добра новина. Ще видим как те се отнасят към тези проблеми, а ще обсъдим и всички двустранни въпроси", съобщи сръбският президент Александър Вучич.

Производителността на газопровода е 31 млрд. куб. метра. Започва от Западен Сибир и стига до Турция.

Руският президент Владимир Путин и турският президент Реджеп Тайип Ердоган определиха проекта като исторически.

Путин отбеляза, че сътрудничеството между Русия и Турция вече дава ползотворни резултати. Той определи "Турски поток" като уникален проект. По думите му този газопровод ще даде положително влияние не само върху Турция, но и за ползвателите на природен газ в Европа, а от него ще се възползват над 53 млн. европейци.

Владимир Путин изтъкна, че "Турски поток" е построен по иновативна технология. Той посочи, че по дъното на Черно море са се полагали по 6 км тръби на ден. Руският президент благодари на турския си колега, че е проявил политическа воля и е отстоявал турските интереси.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган от своя страна определи "Турски поток" като уникален проект от енергийна гледна точка за Турция. По думите му от газопровода ще се възползват над 53 млн. европейски потребители.

Министърът на енергетиката и природните ресурси на Турция Фатих Дьонмез също приветства откриването на "Турски поток".

"Турция ще получава 15,7 милиарда куб. м. газ благодарение на пускането в експлоатация на газопровода "Турски поток", заяви Фатих Дьонмез.

"Турски поток" е стратегически проект, който ще допринесе за стабилността в региона. Благодарение на проекта 15,7 милиарда куб. м. газ ще останат в Турция, а другите 15,7 милиарда ще бъдат транспортирани към Европа", отбеляза той.

"Проектът дава възможности за допълнително количество газ. България изгражда своята газоразпределителна мрежа. Интерконекторите със Сърбия, Гърция, Турция и Румъния. Колкото повече газ идва от Русия, Азербайджан, ние да можем с газовите магистрали да ги пренасяме през Балканите", заяви премиерът на България Бойко Борисов след края на церемонията по откриването. 

Преди старта на церемонията Борисов разговаря с президента на Русия Владимир Путин, с президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган и с държавния глава на Сърбия Александър Вучич. Той не пропусна възможността да изпълни намеренията си от 3 януари, когато инспектира по въздух и снима изграждането на участъка от българската страна и показа на Путин снимки от строителството. Малко преди Нова година Путин разкритикува България, че бавела строителството на Балкански поток и заплаши страната ни да бъде заобиколена. 

Българският премиер отбеляза пред руския държавен глава напредъка по реализацията на проекта "Балкански поток", съобщиха от правителствената пресслужба. Борисов изтъкна пред Путин свършената работа по участъците от разширението на газопреносната инфраструктура от българо-турската граница до българо-сръбската. Той посочи пред руския президент, че компании от Саудитска Арабия, Италия и Турция работят по трасето на строящата се газопреносна инфраструктура у нас.

Борисов благодари на турския президент Реджеп Тайип Ердоган за поканата за участие в церемонията по откриването на "Турски поток" и изтъкна, че Турция е наш съюзник в НАТО и важен партньор на ЕС при справянето с основни предизвикателства.

В разговора си с Вучич премиерът обсъди развитието на транспортната и енергийната инфраструктура. От своя страна президентът Вучич също потвърди, че сърбите ще наричат проекта "Балкански поток". 

Проектът "Турски поток" свързва директно Руската федерация с газотранспортната мрежа на Турция. Дължината на морския участък на "Турски поток" е 930 км през Черно море – от Анапа в Русия до Каякьой в Турция. Максималната дълбочина на тръбите е до 2 200 м. във водите на Черно море. Морският участък на този проект е най-голямата система, полагана на такава дълбочина – 2 200 м. Капацитетът на двете тръби, които ще достигнат до сухопътния участък, е 31,5 милиарда кубически метра природен газ на годишна база. От приемния терминал при Каякьой в Турция една от двете подземни тръби на сушата се свързва със съществуващата газопреносна система на Република Турция при Люлебургаз. Другата тръба продължава през територията на Р. Турция до границата с Република България. Сухопътният участък на територията на Турция от терминала в Каякьой до границата с България е с дължина 142 км.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ