9 страни от ЕС отхвърлиха набор от правила за класифициране на зелените инвестиции

9 страни от ЕС отхвърлиха набор от правила за класифициране на зелените инвестиции

9 страни от ЕС отхвърлиха набор от правила за класифициране на зелените инвестиции

Страни членки на ЕС, сред които България и Румъния, отхвърлиха набор от правила, определящи кои финансови продукти могат да бъдат определяни като "зелени" и "устойчиви", съобщи представител на ЕС, цитиран от Ройтерс.

Решението отменя споразумение, постигнато миналата седмица между евродепутатите и финландското председателство на ЕС. Преговарящите определиха споразумението като забележителен компромис, който може да установи световен стандарт за зелени облигации и други финансови продукти, насочени към инвеститори, имащи отношение към климата.

Великобритания, Франция, Чехия, Унгария, Полша, Словакия, Румъния, България и Словения се обявиха против споразумението на срещата на дипломати от страните членки на ЕС в Брюксел, тъй като се опасяват, че правилата за класификация ще попречат да бъдат определяни като зелени инвестиции в ядрени и въглищни проекти, предаде БТА.

Такива инвестиции не са изрично изключени от новата класификация на ЕС, но според правилата ще бъде много трудно те да се определят като зелени, което пък евентуално намалява бъдещите инвестиции в тези сектори.

Франция разчита на ядрената енергия, а европейските страни все още до голяма степен са зависими от въглищата.

Същевременно днес Европейската комисия представи планове как Старият континент да стане по-зелен и драстично да намали въглеродните си емисии.

Предложената систематизация на зелените инвестиции е ключов стълб в тази стратегия, тъй като може да увеличи финансирането на възобновяемата енергия и други зелени проекти.

Според европейските правила евродепутатите и правителствата трябва да постигнат компромис по предложено законодателство, когато мненията им се разминават.

Финландия, чието председателство на ЕС изтича в края на годината, води преговори от името на страните членки.

Обикновено страните подкрепят компромисите, постигнати от техните представители, но блокирането на закона за зелените финанси подчертава дълбокото разделение в блока по въпроса. Страните възприемат компромисния текст като надхвърлящ правомощията на Финландия за водене на преговори, посочи официален представител. Сега ще трябва да бъде договорен нов мандат, което вероятно ще стане следващата седмица.

Преговорите с Европейския парламент трябва да бъдат възобновени през идните дни, като целта е да се постигне споразумение преди края на годината, допълни представителят.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ