ЕП одобри забрана за стоки, произведени чрез принудителен труд

ЕП одобри забрана за  стоки, произведени чрез принудителен труд

ЕП одобри забрана за стоки, произведени чрез принудителен труд

Европейският парламент(ЕП) одобри днес правила, забраняващи в ЕС да се продават, внасят и изнасят стоки, произведени с помощта на принудителен труд, предаде Ройтерс.

Решението беше прокарано от евродепутати, загрижени за правата на човека в Синцзян-Уйгурския автономен район в Китай.

ЕП прие законодателството с мнозинство от 555 гласа "за", 6 "против" и 45 "въздържал се". То все още се нуждае от одобрение от страните от ЕС, за да влезе в сила.

Страните от ЕС ще трябва да започнат да прилагат закона до три години след влизането му в сила.

Националните власти на страните членки от ЕС или Европейската комисия ще могат да разследват подозрителни стоки, вериги за доставки и производители. Предварителните разследвания трябва да приключат в рамките на 30 работни дни.

Ако даден продукт се счита за произведен с помощта на принудителен труд, вече няма да е възможно той да се продава на пазара на ЕС и пратките ще бъдат задържани на границите на ЕС.

"Днес по света 28 милиона души са в капан в ръцете на трафиканти на хора и държави, които ги принуждават да работят срещу малко или никакво заплащане. Европа не може да изнася ценностите си, докато внася продукти, произведени с принудителен труд. Фактът, че ЕС най-накрая има закон за забрана на тези продукти е едно от най-големите постижения на този мандат", каза Мария-Мануел Лейтао-Маркес, член на Алианса на социалистите и демократите от Португалия.

През 2021 г. САЩ приеха подобен закон, за да предпазят своя пазар от продукти, произведени потенциално в нарушение на човешките права в Синцзян-Уйгурския автономен район. Правителството на САЩ твърди, че Китай извършва геноцид срещу уйгурските мюсюлмани в региона.

Китай отрича подобни злоупотреби в Синцзян-Уйгурския автономен район - основен производител на памук, който също така е източник на голяма част от материалите за слънчеви панели на световния пазар, посочва Ройтерс, цитирана от БТА.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ