ЕК предлага по-строг надзор в борбата с изпирането на пари

ЕК предлага по-строг надзор в борбата с изпирането на пари

ЕК предлага по-строг надзор в борбата с изпирането на пари

Европейската комисия предложи допълнително засилване на надзора върху финансовите институции в ЕС за по-успешна борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма.

Независимо от въведените от ЕС строги правила за борба с изпирането на пари, скорошни случаи на изпиране на пари в банки в ЕС дадоха повод за тревоги и подсказаха, че тези правила не винаги се следят и прилагат ефективно на цялата територия на ЕС, се посочва в съобщение на ЕК.

Това не само представлява заплаха за почтеността и репутацията на европейския финансов сектор като цяло, но може също така да има последици за финансовата стабилност на отделни банки. Поради това, като част от по-общите усилия за завършване на изграждането на банковия съюз и съюза на капиталовите пазари, Европейската комисия днес предлага да бъде изменен Регламентът за създаване на Европейски банков орган (ЕБО) с цел да се засили ролята на Европейския банков орган в надзора върху финансовия сектор за борба с изпирането на пари. Това е част от общата стратегия за укрепване на нормативната уредба на ЕС за пруденциален надзор върху финансовите институции и надзор върху финансовите институции за борба с изпирането на пари, която Комисията излага в свое съобщение.

Тези мерки ще допринесат за насърчаване на почтеността на финансовата система на ЕС, за осигуряване на финансова стабилност и за защита от финансови престъпления.

Засилване на ролята на Европейския банков орган

Комисията предлага правомощията за борба с изпирането на пари по отношение на финансовия сектор да бъдат съсредоточени в рамките на Европейския банков орган и неговите пълномощия да бъдат подсилени, с цел да се гарантира извършването на ефективен и последователен надзор от всички съответни органи за риска от изпиране на пари, както и сътрудничеството и обменът на информация между съответните компетентни органи.

Измененият регламент:

  • ще помогне нарушенията на правилата за борба с изпирането на пари да се разследват последователно: ЕБО ще може да изисква от националните надзорни власти за борба с изпирането на пари да разследват предполагаеми тежки нарушения и да предприемат целенасочени действия, като например наказания;
  • ще предвижда, че националните надзорни власти за борба с изпирането на пари се съобразяват с правилата на ЕС в тази област и си сътрудничат по подходящ начин с властите за пруденциален надзор. Съществуващите правомощия на ЕБО ще бъдат подсилени, така че в краен случай, когато националните власти не предприемат действия, ЕБО да може да приема решения, чиито непосредствени адресати са отделни оператори от финансовия сектор;
  • ще подобри качеството на надзора чрез общи стандарти, периодични прегледи на националните надзорни органи и оценки на риска;
  • ще направи възможно събирането на информация относно рисковете и тенденциите във връзка с борбата с изпирането на пари и ще насърчи обмена на такава информация между националните надзорни органи (т.нар. центрове за данни);
  • ще улесни сътрудничеството с държави извън ЕС по презгранични случаи;
  • ще създаде нов постоянен комитет, който обединява националните надзорни органи за борба с изпирането на пари.

Пълноценно използване на съществуващите средства за надзор

ЕК представя стратегия за подобряване на обмена на информация и сътрудничеството между органите за пруденциален надзор и органите за борба с изпирането на пари. Тя приканва европейските надзорни власти, особено ЕБО, да приемат насоки, които подпомагат властите за пруденциален надзор да включват аспектите на борбата с изпирането на пари в различните си инструменти и да осигурят сближаване на надзора.

Комисията приканва Европейската централна банка най-късно до 10 януари 2019 г. да сключи с надзорните власти за борба с изпирането на пари многостранен меморандум за разбирателство по обмена на информация.

Следващи стъпки

Внесеното днес предложение за укрепване на ролята на Европейския банков орган ще бъде подложено на обсъждане в Европейския парламент и в Съвета на ЕС. Тези целенасочени изменения ще бъдат включени в обсъжданията на предложението на ЕК за преглед на регламентите за европейските надзорни органи (ЕНО), прието от комисията през септември 2017 година.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ