ЕК с нова наказателна процедура срещу България

ЕК с нова наказателна процедура срещу България

ЕК с нова наказателна процедура срещу България

Европейската комисия е решила да започне наказателни процедури, като изпрати официални уведомителни писма до България и Гърция за това, че не са представили планове за готовност, свързани с опасностите при доставките на ток.

От 2019 г. европейските правила предвиждат подготовка за предотвратяване и управление на кризи с осигуряването на ток, в дух на съпричастност и прозрачност между страните от ЕС, като се зачитат изискванията на вътрешния пазар. България и Гърция обаче не са съобщили на ЕК какви планове имат според изискванията. Двете държави имат два месеца за отговор и, ако не отговорят удовлетворително, комисията може да продължи с наказателната процедура. 

Междувременно, ЕК настоява България да въведе правилата за отворените данни, както и да въведе правилата за обществени поръчки за чисти превозни средства по започнали вече наказателни процедури. 

С правилата за отворените данни, приети на 20 юни 2019 г., се цели намаляване на пречките за навлизане на пазара на малки и средни дружества с намаляване на разходите за повторно използване на данни. Това насърчава разработването на нови решения като приложения за движение, повишава на прозрачността и достъпа до бюджетно финансирани изследователски данни, служи за развитието на нови технологии. 

Въпреки че крайният срок за въвеждане на общите правила изтече на 17 юли 2021 г., България, Белгия, Чехия, Хърватия, Унгария, Латвия, Холандия, Австрия, Словакия и Швеция все още не са съобщили необходимата информация. Ето защо ЕК ги уведомява, че продължава наказателните процедури срещу тях. Ако до два месеца държавите не изпратят удовлетворителен отговор, ЕК може да реши да отнесе въпроса до Съда на ЕС. 

Относно втората наказателна процедура, Европейската комисия съобщи, че е решила да продължи с наказателните процедури, като изпрати мотивирани становища до България, Кипър, Чехия, Унгария и Швеция понеже не са съобщили какви мерки предвиждат за въвеждане в националното законодателство на правилата на ЕС за обществените поръчки за чисти превозни средства. ЕК дава два месеца за отговор, а след това може да отнесе въпроса до Съда на ЕС. 

ЕС постави цел за дял на чистите превозни средства в общия брой на превозните средства, осигурявани с обществени поръчки до 2030 г. Държавите имат право да прилагат пълна гъвкавост, когато решават как да изпълнят целите, и трябваше да приложат европейските правила до 2 август 2021 година, се посочва в съобщението. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ