ЕК се нуждае от над 470 млрд. евро годишно, за да постигне целите за климата до 2030 г.

ЕК се нуждае от над 470 млрд. евро годишно, за да постигне целите за климата до 2030 г.

ЕК се нуждае от над 470 млрд. евро годишно, за да постигне целите за климата до 2030 г.

Необходими са допълнителни инвестиции от над 470 милиарда евро годишно, за да се постигнат целите на ЕС за климата до 2030 г. Това заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, изказвайки се на конференция за бюджета на ЕС в Брюксел, предава ТАСС.

„За да се постигнат целите на ЕС за климата за 2030 г. (намаляване на въглеродните емисии с 55% в сравнение с нивата от 1990 г., бел. ред.), ще са необходими допълнителни инвестиции от над 470 милиарда евро годишно. Ето защо 30% от нашия Фонд за възстановяване от пандемия от следващо поколение на ЕС е предназначен за финансиране на зеления преход на ЕС“, каза Урсула фон дер Лайен. 

Тя отбеляза, че натрупването на такъв размер на инвестициите ще изисква участието на частни, държавни, европейски и международни източници. И добави, че още 20% от всички средства на ЕС за възстановяване от пандемията ще бъдат насочени за стимулиране на иновациите и цифровата трансформация на европейската икономика и общество. Фон дер Лайен отбеляза със задоволство, че много страни от ЕС преизпълват инвестиционния план, определен от Европейската комисия и „инвестират в цифрови технологии както никога досега“.

Председателят на Европейската комисия предположи, че изпълнението на всички проекти в рамките на програмата „Следващо поколение на ЕС“ ще може да осигури годишен ръст на БВП на ЕС с 2%. Тя подчерта още, че Европейската комисия вече успешно финансира всички тези проекти чрез заеми под формата на емисии на зелени облигации, като отбеляза, че ЕС е най-големият емитент на този вид ценни книжа в света. Според фон дер Лайен интересът на пазара към европейските облигации само расте, като търсенето постоянно надвишава обема на всяка емисия няколко пъти.

Фондът Next Generation от 750 милиарда евро беше създаден от Европейската комисия през 2020 г. като общоевропейски инструмент за финансиране на икономическото възстановяване на държавите от ЕС след пандемията. Фондът е предназначен за периода до 2027 г. За създаването му ЕС привлича заемни средства, чието изплащане се изчислява за периода до 2052 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ