Макрон постави условие за започването на присъединителни преговори със Северна Македония и Албания

 Макрон постави условие за започването на присъединителни преговори със Северна Македония и Албания

Макрон постави условие за започването на присъединителни преговори със Северна Македония и Албания

Ако докладът на Европейската комисия за Северна Македония и Албания през март бъде позитивен, ще подкрепя започването на присъединителни преговори с тези страни. Това заяви днес френският президент Еманюел Макрон, цитиран от Ройтерс.

„Чакаме доклада на ЕК през март... в зависимост от това, ако резултатите са позитивни и се установи доверие, тогава ние трябва да бъдем в позиция да започнем преговори“, заяви Макрон по времена участието си в Мюнхенската конференция по сигурността.

През октомври Макрон наложи вето на плана на ЕС за започване на присъединителни преговори с двете страни и заяви, че процесът по разширяване на Съюза трябва да бъде реформиран. По същото време френският министър по европейските въпроси Амели дьо Моншален определи преговорите за присъединяване като „безкрайна сапунена опера“

Притеснени от растящото влияние на Китай и Русия в страните от Западните Балкани (Албания, Босна, Косово, Македония, Черна гора и Сърбия), които се надяват да се присъединят към ЕС, Германия и Европейската комисия отправиха остри критики към решението на френския президент.

Промяната в тона на Макрон идва преди срещата на върха на ЕС в Загреб през май. Дания и Холандия, които подкрепиха Франция през октомври, най-вероятно също ще се откажат от съпротивата си срещу плана за започване на преговори, предаде Ройтерс, позовавайки се на европейски дипломати.

Макрон обаче предупреди, че разширяването на ЕС не е панацея за намаляване на разногласията в блока и че присъединяването на нови членки ще доведе до повишаване на общия бюджет на ЕС.

„Нещата не работят при 27 членки - мислите ли, че те ще започнат да работят, ако станем 32 или 33? И сега не можем да стигнем до съгласие“, коментира Макрон.

„Неофициалната стратегия в момента е такава, че гледаме на Европа като на голям пазар…, но не и като на политическа сила с общи интереси и минимално ниво на конвергенция“, добави той

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ