Q4 - всичко зависи от новата пандемична вълна

Q4 - всичко зависи от новата пандемична вълна

Q4 - всичко зависи от новата пандемична вълна

Усилените темпове на ваксинация в Европа са основният фактор, допринесъл за стабилизирането и възстановяването на европейската икономика. Това регистрират от една от водещите компании по кредитно застраховане Кофас. 80% от пълнолетните хора в ЕС са напълно ваксинирани и въпреки че в региона на Централна и Източна Европа /ЦИЕ/ темпът на ваксинационния процес не е толкова бърз, а новата пандемична вълна е близо, ситуацията в икономиките е сравнително стабилна, коментира по време на уебинар Грегорж Шиелевич - регионален икономист на Кофас за Централна и Източна Европа.

След драстичния спад на БВП от почти 25% в развитите западноевропейски икономики през второто тримесечие на 2020 г. спрямо последното тримесечие на 2019 г., Кофас отчете положително покачване на показателя, като прогнозите са той да достигне до нивата отпреди пандемията. 

В глобален мащаб

Ръст от +5,6% през 2021 г. и  +4,3% през 2022 г. след спада от -3,5% през 2020 г. прогнозират от Кофас. "Нарушените вериги за доставки, прогресивното увеличение на търсенето и по-високите транспортни разходи създават множество проблеми за икономиките в Европа, но и в световен план - най-голям дял на компаниите, посочващи недостига на суровини като основен проблем, се заема от предприятията за електроника, автомобилостроене и индустрията за пластмасови изделия", сподели Грегорж Шиелевич.

От друга страна, натискът за по-високи заплати, все по-голямото търсене, както и повишаването на цените на суровините са предизвикали бързо нарастваща инфлация. Това оказва пряко влияние и върху лихвените проценти, като част от централните банки вече отчетоха увеличение, докато други се опасяват, че техните действия могат да доведат до забавяне на възстановяването и на растежа на БВП. Производствените цени в промишлеността през предпоследното тримесечие на 2021 г. в ЦИЕ са се увеличили значително, достигайки до 15% за Унгария, а България се нарежда на второ място.

„Въпреки че цялостната тенденция е към подобряване на икономическите показатели и възвръщане на нивата отпреди пандемията, няма как да прогнозираме сигурни резултати за следващото тримесечие. Всичко зависи от новата пандемична вълна и готовността на правителствата да я посрещнат“, допълва Шиелевич.

 

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ