БНБ: Икономическата криза може още да се изостри

БНБ: Икономическата криза може още да се изостри

БНБ: Икономическата криза може още да се изостри

Втората вълна на интензивно разпространение на COVID-19 и новата фаза на ограничителни мерки поставят на изпитание редица сектори. БНБ отчита възможния сценарий на изостряне на икономическата криза и свързаното с това съществено влошаване на кредитните портфейли. Това се казва в традиционното годишно обръщение на управителя на БНБ Димитър Радев за Празника на банкера, разпространено чрез бюлетина на Асоциацията на банките в България.

Според Радев при реализирането на този сценарий на банките може да се наложи да оперират временно под комбинираното изискване за капиталови буфери, като трябва да имат готовност да изготвят и изпълняват планове за тяхното възстановяване.

„Перспективата за продължаващи негативни развития в икономиката е основание да очакваме материализиране на кредитен риск и влошаване на качеството на активи в балансите на банките. Очертава се висока вероятност за обръщане на наблюдаваната през последните няколко години тенденция на спад в размера и дела на необслужваните експозиции. Изтичането на крайния срок на мораториума за отсрочване на задължения по банкови кредити също може да бъде последвано от повишаване на необслужваните експозиции“, се казва още в посланието.

Затова рамката на действие в краткосрочен план включва следното: 

  • продължаване на приетите по-рано антикризисни мерки толкова дълго, колкото е необходимо, включително по отношение на дивидентите, рисковите експозиции и антицикличния капиталов буфер;
  • поддържане на високите изисквания за капитал и ликвидност, като имаме готовност да реагираме и на сценарий, при който може да се наложи банките временно да оперират под комбинираното изискване за капиталови буфери;
  • прилагане на новоприетата от ЕБО рамка за мораториум върху плащанията по кредити. Имаме готовност да активираме и допълнителни мерки, ако развитието на ситуацията го налага.

Радев припомня, че банковият сектор влезе в кризата с над 19% капиталова адекватност и 260% коефициент на ликвидно покритие. Сред мерките на БНБ имаше капитализиране на цялата печалба в сектора; значително намаляване на чуждестранните експозиции с по-висок риск и отменяне на предвидените две увеличения на антицикличния капиталов буфер. Одобрените искания за отлагане на плащания по реда на частния мораториум достигнаха близо 109 хил. при своя пик през месец август т.г. при брутна балансова стойност на отсрочените кредити от над 9 млрд. лева, което представлява значително финансово облекчение за засегнатите фирми и домакинства.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ