Фирменото кредитиране у нас нараснало с 1/3 по време на пандемията

Фирменото кредитиране у нас нараснало с 1/3 по време на пандемията

Фирменото кредитиране у нас нараснало с 1/3 по време на пандемията

Фирменото кредитиране по време на пандемията в България не е замрялo, а дори напротив – увеличило се е с близо 1/3 в сравнение с миналата година.

Според последните данни на БНБ в периода на изолация -март-май, търговските банки в България са отпуснали нови кредити в лева на обща стойност от 2,2 млрд. лв. на  българския бизнес. Това е с 32% повече в сравнение със същия период на миналата година.

Най-голямо е увеличението на големите корпоративни заеми. За трите месеца март, април и май, в които икономиката беше под сериозни ограничения и липса на оборотни средства банките са отпуснали нови заеми на обща стойност над 1,4 млрд. лв., всеки от който е бил за сума, надхвърляща 1 млн. лв. Това е с цели 57% повече одобрени заеми в сравнение със същия период на миналата година.  Корпоративните кредити на стойност под 1 млн. лв. възлизат на общо 804 млн. лв. за трите месеца на пандемията, като в сравнение с миналата година сумата им е с 25% по-голяма.

Голям ръст има и при заемите, отпускани в американски долари, които нарастват с 80%. Заемите в евро за разглеждания тримесечен период възлизат на 1,6 млрд. лв. и нарастват с 2% на годишна база.

Едното обяснение на повишеното търсене на заеми е нуждата от оборотни средства за бизнеса, който в случай, че не осигури финансиране би фалирал. Другото обяснение, че в статистиката за ново отпуснатите заеми влиза и предоговорените нови. Възможно е при новите условия много компании да са били принудени да настояват за нови условия на изплащане на вече съществуващи задължения към търговските банки.

През въпросните месеци лихвите по корпоративните кредити останаха приблизително непроменени – около 3,5% за кредити на стойност до 1 млн. лв. и 2,5% за заеми на стойност над 1 млн. лв. когато са отпуснати в български лева и съответно между 2% и 2,8% когато кредитите са в евро.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ