На дъното сме в класация за оптимизиране на оборотния капитал от компаниите

На дъното сме в класация за оптимизиране на оборотния капитал от компаниите

На дъното сме в класация за оптимизиране на оборотния капитал от компаниите

С 93 дни среден период на блокиране на оборотните средства на големите компании у нас за 2018 година, България се нарежда на 34-то място от 36 държави в глобалното проучване на световния лидер в застраховането на търговски кредити Euler Hermes.

Показателят дава индикация за степента на финансова дисциплина на бизнеса и възможностите за освобождаване на средства за инвестиции, модернизация и експанзия. Той се определя по следния начин:

Необходимост от оборотен капитал  = Материални запаси + вземания от клиенти – задължения към доставчици

Времетраене на един оборот на оборотния капитал, измерен в дни = Средният размер на общо ангажирания оборотен капитал x 365/ Годишните продажби

Освен че показателят за България е значително над средното в световен мащаб (70 дни), той се е покачил с 3 дни в сравнение с предходната година. С по-лошо управление на оборотния капитал са само Китай и Саудитска Арабия. Секторите с най-дълъг среден период за един оборот на оборотния капитал у нас пък са стоки за бита (170 дни), автомобили (164 дни) и метали (134 дни).

Изследването на Euler Hermes индкира негативна тенденция на глобално ниво, като отчетените средни нива от 70 дни са най-лошите от 2012 година насам. Калкулирано в стойност това показва, че през предходната година бизнесът в световен мащаб е отделил 12% повече или 820 млрд. щ.д. за оборотни средства  вместо да ги насочи към инвестиции, модернизация, развитие на нови продукти, географска експанзия или покриване на дългове.

[[{"fid":"337775","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":1841,"width":1891,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Очакването на експертите на Euler Hermes е през 2019 година компаниите на глобално ниво да вземат мерки за оптимизиране на паричния поток и да повишат финансовата си дисциплина с търсене на възможности за намаляване на сроковете за получаване на вземанията и преразглеждане на материалните запаси. Това е свързано със забавянето на икономическия ръст в световен мащаб и засилване на усещането за икономическа несигурност. Така прогнозата на анализаторите е в края на текущата година нуждата от оборотен капитал на глобално ниво да се намали на 68 дни средно.

“Намаляването на сроковете, в които компаниите получават дължимите към тях плащания, е основен механизъм за оптимизиране на паричния поток. То е необходимо не само, за да се обезпечи развитието на бизнеса, но и неговата стабилност”, обяснява Камелия Попова, Управител на Euler Hermes за България.

“Застраховките на търговските кредити е ключов инструмент в тази посока, на който разчитат милиони компании по света”, допълва тя.

Оптимизирането на паричния поток  е още по-сериозен проблем за малките и средни предприятия, както у нас, така и в световен мащаб, показва още изследването на Euler Hermes. При тях дните на времетраене на един оборот на обортния капитал е с около месец по-висока в сравнение с големите компании. В допълнение експертите от Euler Hermes индикират още едно очаквано затруднение - отпускането на банкови кредити за малкия и среден бизнес в Европа се очаква да стане по-трудно заради допълнителни регулации, които навлизат заедно с директивите Базел III и Базел IV. Според анализите това ще доведе до съществена промяна на Стария континент, където банковите кредити формират около 70% от външното финансиране за малките и средни предприятия. За сравнение в САЩ този дял е значително по-нисък – около 40%.

Най-осезаемо се очаква да се усети “затягането” при отпускане на по-малки кредити – до 1,5 млн. евро. Това засяга най-вече бизнеса в държави като Испания и Италия. Съответно като допълнителен ефект кредитите за малкия и среден бизнес ще поскъпнат съществено.

В резултат на променените условия, компаниите ще търсят алтернативно финансиране  директни заеми от частни инвестотири, които се очаква да се превърнат в ключов фактор за икономическото развитие. Според прогнозите на експертите различни фондове ще осигурят общо 65 млрд. евро годишно за подкрепа на малките и средни предприятия в Еврозоната.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ