Не спирайте да инвестирате, особено в криза

Не спирайте да инвестирате, особено в криза

Не спирайте да инвестирате, особено в криза

Преди около два месеца световните борсови индекси бяха на най-високите си исторически нива. Последва спад от над 30%, като в момента сме отново в бичи пазар. Тези резки движения изненадаха много инвеститори и те спряха да влагат парите си в акции, взаимни и борсово търгувани фондове. Не споделям тази тактика и сега ще дам поне 3 причини да продължаваме да инвестираме в книжни активи, независимо от настоящата ситуация.

Причина 1: Може да купим добри активи на по-ниски цени

Уорън Бъфет казва, че „трябва да сме алчни, когато другите се страхуват, и да се страхуваме, когато другите са алчни“. По тази логика, когато всички бягат от пазара, е добра идея ние да отидем на него и да си купим добри активи на по-ниски цени. За да стане още по-ясно, ще дам един пример. Ако сме си харесали едно жилище, което е с чудесна локация и изградено от качествени материали, няма ли да направим добра сделка, ако неговата цена падне с 30%, защото продавачът иска да го продаде бързо?

Разбира се, тези покупки трябва да стават с по-дългосрочен хоризонт, защото не са изключени още спадове на фондовите пазари. Когато мислим за поне 5 години напред, нещата изглеждат различни. В досегашната финансова история, пазарите винаги са се възстановявали след големи спадове и колкото по-голямо е „пропадането“, толкова по-бързо се връщат на предишните си нива и продължават да растат. Предишната криза от 2008 година е добър пример за това. След близо 50% спад, широкият американски индекс S&P 500 се възстанови за по-малко от 4 години и донесе доходност от над 145% за последните 8 години.

Тук е моментът да спомена за едно от основните правила на Уорън Бъфет, което гласи „Не губи пари“. Причината е проста. Ако имаме 1,000 лева и загубим 50% от тях, ще трябва да имаме два пъти по-висока доходност след това (100%), за да излезем на нула. По тази причина е добре да инвестираме умно, независимо какъв е пазарът. Една подходяща стратегия в сегашната ситуация е модифицирана версия на dollar cost averaging (осредняване на цената). Може да се реализира като разделим сумата, която искаме да вложим, на части (3 или повече, в зависимост от парите, с които разполагаме) и да ги инвестираме в продължение на няколко месеца в едни и същи активи.

Причина 2: Спирането ще се отрази на финансовия ни план

Ако имаме някаква дългосрочна цел, като ранно пенсиониране, финансова свобода, образование на децата ни и други, прекратяването на инвестициите ни за определен период от време, ще се отрази негативно върху постигането ѝ. Ако имаме авариен фонд в достатъчен размер и няма изменение в нашето възнаграждение, най-нормалното нещо е да продължаваме да изпълняваме плана си.

Основната причина е, че е много трудно да прогнозираме какво ще се случва на фондовите пазари. Ако бяхме продали инвестициите си (или ги задържали за период от време) при първоначалния спад, щяхме да изгубим над 20% доходност само за няколко седмици след това. Едно от най-важните неща при инвестирането е да сме на пазара, защото ако изпуснем само няколко дни, това може да ни донесе в пъти по-ниска доходност от една проста „купи и дръж“ стратегия.

Ако се опитваме да „надхитрим“ пазара, това може да ни струва ценно време, а при сложната лихва, то е най-добрия ни приятел. Ако изпуснем дори само няколко месеца, може да се отдалечим от дългосрочните ни цели с години. Аз не се опитвам да намеря някакво „дъно“ или „връх“, а прилагам прости стратегии като „купи и дръж“, „осредняване на цената“ и диверсификация, които ми носят добра доходност и най-важното, намаляват риска ми. Така, спя по-спокойно от много мои приятели, които се опитват да хванат поредния тренд на пазара, но често той ги изненадва.

Причина 3: Важните уроци се учат по време на криза

Преди да започна да инвестирам преди повече от 15 години, изчетох доста книги и материали. Мислех си, че това заедно с близо 10-годишното ми икономическо образование и няколко години работа в банка, ще са достатъчни, за да бъда добър инвеститор. Така и беше, докато пазарът вървеше нагоре. Това ми даде много високо самочувствие и спрях да се развивам и да се уча.

Тогава дойде кризата от 2008 година, която първо се усети на фондовите пазари, а по-късно и в реалната икономика. Вместо да продължавам да инвестирам и да купя активи на ниски цени, аз само изчаквах да видя какво ще се случи. След като пазарът продължи да спада, аз взех най-лошото си инвестиционно решение – продадох всичко на близо 70% загуба. В парично изражение, това не бяха няколкостотин лева (които мога да забравя), а почти всичките ми спестявания. Урокът наистина беше много тежък, но пък си извадих доста поуки, които ми служат добре, когато има спад като сегашния.

Основният извод, който си направих от предишната финансова криза беше, че важните неща не се учат при победите, а когато губим (особено пари). Никой не се събужда една сутрин и не си казва, че трябва да управлява по-добре парите си или да започне да инвестира. Когато преживеем криза с личните ни финанси, започва един процес на учене, който ни помага да ставаме по-добри в тази сфера.

По подобен начин стоят нещата и с инвестициите. От 2005 до 2008 година не научих нещо особено за фондовите пазари, освен че те растат и каквото и да избера, неговата цена ще се повишава. Това е все едно да пусна един фиш, да спечеля и да си кажа, че разбирам „играта“ и съм добър в нея. Всички ментални състояния, през които преминах в предишната финансова криза, ми дадоха много ценни уроци, които ще прилагам до края на живота си.

Това бяха моите 3 причини да не спирам да инвестирам в сегашната ситуация. Здравата психика и дисциплината са двете ми основни оръжия, които ми носят успех. Голяма част от тях не съм придобил от книгите (те само ми помогнаха да разбера какво се случва в главата ми), а на пазара. На него може много бързо да проверим кой докъде е стигнал в играта на парите. Бъдете здрави, останете си вкъщи и инвестирайте онлайн.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ