Промишленото производство, продажбите на дребно и инвестициите в Китай са под очакванията

Промишленото производство, продажбите на дребно и инвестициите в Китай са под очакванията

Промишленото производство, продажбите на дребно и инвестициите в Китай са под очакванията

Производството в китайските заводи е забавило темп повече от очакваното през юли. Инвестициите и продажбите на дребно също са разочароващи, подкрепяйки мнението, че втората по големина икономика в света започва да губи инерция на фона на нарастването на разходите по кредитирането и охлаждането на пазара на недвижимите имоти, предаде Ройтерс.

Миналия месец промишленото производство в Китай се е увеличило с 6,4 процента на годишна основа - най-бавен темп от януари, сочат публикувани днес данни на местното статистическо бюро.

Анализаторите прогнозираха 7,2-процентово нарастване за юли спрямо отчетените 7,6 процента месец по-рано.

Инвестициите във фиксирани активи са се увеличили с 8,3 процента през първите седем месеца на годината, леко отслабвайки спрямо 8,6 процента за първото полугодие. Анализаторите очакваха темпът да остане стабилен.

Въпреки по-слабите от очакваното резултати активността в китайския промишлен сектор все още изглежда е подкрепена от продължаващия вече година бум в строителството. Пекин налива пари в инфраструктурни проекти, които подхраниха търсенето на стоки като строително оборудване и различни материали - от цимент до стомана.

Опасения за перспективата през вътрешното търсене обаче отново се появиха миналата седмица, когато Пекин отчете данни за вноса и износа под прогнозите.

Днешната статистика сочи също, че продажбите на дребно в страната са нараснали с 10,4 процента през юли на годишна основа, охлаждайки се спрямо юнския си темп от 11 процента и също под очакванията (10,8 процента).

Забавил се е и растежът на частните инвестиции, които са около 60 процента от общите. Темпът е спаднал до 6,9 процента през януари - юли спрямо 7,2 процента за първото полугодие, което е признак, че малките и средни предприятия още изпитват затруднения в достъпа до финансиране.

Източник: БТА

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ