Западните икономики са изправени пред 6-процентов спад, според бивш главен икономист в МВФ

Западните икономики са изправени пред 6-процентов спад, според бивш главен икономист в МВФ

Западните икономики са изправени пред 6-процентов спад, според бивш главен икономист в МВФ

Западните икономики са изправени пред 6-процентов спад през тази година. Това прогнозира бившият главен икономист в Международния валутен фонд Рагурам Раджан пред BBC.

Според него коронавирусът се е приел малко по-несериозно от западните икономики в сравнение с тези в Азия, а широкото затваряне на бизнеса по света оказва огромно финансово въздействие за всички.

Коментарите му идват, малко след като от МВФ предупредиха, че глобалната икономика е изправена пред най-тежката си криза след депресията през 30-те години.

"Мисля, че на запад, където не е имало пряк опит със сериозна епидемия, тя беше взета малко по-леко", заяви той. "Страните в Източна Азия, които имат опит от предишни епидемии, взеха ситуацията на сериозно още от началото".

Рагурам Раджан, който е и бивш губернатор на централната банка на Индия, похвали Южна Корея и Сингапур като две азиатски икономики, които са се справили добре с вируса.

За родната си Индия той предупреди, че има "ограничени инструменти" за справяне с епидемията, предвид това колко гъсто населена е страната.

"Трудно е да се направи социално дистанциране там. Пазарите са пълни с хора. Жилищата са пълни с хора", заяви икономистът. И допълни, че предвид ситуацията там е важно да се изпрати посланието до хората да вземат опасността сериозно. "Това не е забавление или игра. Въпросът е на живот и смърт и ако избухне епидемия в Индия, държавата наистина няма ресурси да се справи с това", предупреди Раджан.

Икономистът даде мрачна прогноза за западните икономики, с очакване те да преминат към свиване. "Западните страни ще претърпят изместване на растежа на БВП от около положителни 2-3% пункта, до отрицателни 4-5 процентни пункта. Всяка страна ще загуби най-малко 5 до 6 процентни пункта от брутния си вътрешен продукт през тази година. Това е сума, значително по-голяма от 2 трилиона долара".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ