Благодаря… Брекзит

Благодаря… Брекзит

Благодаря… Брекзит

Френският финансов министър Бруно льо Мер не си прави илюзии относно причините главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase & Co. Джейми Даймън да отделя все повече внимание на Париж, където банката вчера откри новата си централа, която ще отговоря за трансакции за милиарди евро по френски и европейски облигации. Макар че постави голям акцент върху усилията на президента Еманюел Макрон за подкрепа на финансовия сектор във Франция, Льо Мер бе най-признателен на Великобритания за решението й от пред години да напусне Европейския съюз: „Благодаря… Брекзит.“

Макар че JPMorgan Chase & Co. от дълги години има силно присъствие във Франция, новият търговски хъб на банката не може да бъде разглеждан по друг начин, освен като последствие от излизането на Обединеното кралство от ЕС, пише Блумбърг. Според данни на изследователската фирма New Financial Лондон продължава да е най-големият финансов център в Европа и вторият водещ хъб в света, но Брекзит определено се е отразил негативно на мрежата от контакти на Лондонското сити, което от своя страна ще позволи съвместно съществуване на множество хъбове в Европа от Париж до Франкфурт и Амстердам.

Американските инвестиционни банки, които от десетилетия разчитат на Лондон за достъп до единния европейски пазар, нямаха друг избор освен да създадат нови бизнеси на континента, да вложат в тях капитал и да наемат персонал, ако не искаха да изгубят достъп до блока. По данни на EY към март от Великобритания са били преместени към ЕС 7600 работни места и активи на стойност 1,8 млрд. долара.

Доминацията на Лондонското сити, което събираше под един покрив всички финансови, правни и счетоводни услуги, от които може да има нужда една компания, вече далеч не е същата. Макар че европейските регулатори играят важна роля за мащабното преместване на работни места чрез строгото си законодателство, те далеч не са единствения фактор за тази промяна. Пандемията от COVID-19 показа, че е възможно редица бизнеси да оперират в условия на работа от разстояние. Неуспеха да намерите работа в британската столица вече не е убиец на кариери във финансовия сектор, като това не се отнася само за работата на континента, но и дори за позиции в рамките на Обединеното кралство. От Goldman Sachs наскоро отвориха нов офис в Бирмингам.

Пандемията също така ускори преместването на хора извън финансовия сектор от Великобритания към континентална Европа, като 1,3 млн. работници, родени извън Обединеното кралство, са напуснали острова от началото на кризата с коронавируса.

Какво е мястото на Париж в цялата история? Френската столица успя да привлече финансови компании с данъчни промени, въведени от администрацията на Еманюел Макрон. Тези промени имат за цел да направят страната по-атрактивна за топ талантите в сектора. Освен JP Morgan, интерес проявява и Bank of America, която е преместила 400 свои служители в Париж след Брекзит.

Не толкова розова обаче е картината, когато става въпрос за местният финансов пазар на Франция. Наскоро HSBC Holdings обяви, че ще продаде бизнеса си за банкиране на дребно в страната, докато компанията за  разпространение на дигитална музика Believe Digital записа по-лоши от очакваното резултати при дебюта си на борсата.

Истинската възможност обаче идва от еврозоната като цяло и интеграцията на различни хъбове в истински съюз на капиталови пазари, който да се възползва от силните страни на всеки финансов център, като напримервисокоскоростните връзки на Амстердам до германската мрежа от малки и семейни бизнеса.

Един пример за потенциала на континента в тази сфера е паневропейския борсов оператор Euronext NV, чиято покупка на миланската борса Borsa Italiana го превърна в най-голямото място за листване на акции в Европа.

Цикълът от повече в ЕС и по-тясната интеграция след Брекзит трябва да донесе растеж, като анализаторите на UBS очакват обемът на търговия с европейски акции да расте с 4-5% годишно през 2022 и 2023 г. , стига регулаторите и политиците оставят настрана вътрешните кавги и да си сътрудничат.

Мака че в момента JPMorgan дава работа на 19 хил. души в Обединеното кралство спрямо очакваните 800 в Париж до края на 2022 г., само най-пламенният привърженик на Брекзит би могъл да определи последните развития като маловажни.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ