Искаме повече, за да харчим повече - излезте от тази омагьосана въртележка

Искаме повече, за да харчим повече - излезте от тази омагьосана въртележка

Искаме повече, за да харчим повече - излезте от тази омагьосана въртележка

Независимо дали работим на заплата или имаме собствен бизнес, много от нас се въртят в една омагьосана въртележка, от която е много трудно да се излезе. Тя представлява непрекъснатото преследване на по-високи доходи, които да покрият нарастващите разходи и по-високия стандарт на живот.

В един момент, ние ставаме подвластни на тези вещи и изживявания, и не може да си позволим дори един месец да не работим, защото ще изгубим нещата, с които сме свикнали. На мен ми трябваха доста години, за да изляза от тази въртележка. В тази статия ще споделя как го направих и как се промениха целите и ценностите ми след това.

1.Ясни дългосрочни цели.

Когато бях на трудов договор нямах много свободно време да се питам какво искам от живота и обикновено си казвах, че целта ми е да ставам все по-добър в това, което правя, и да се изкачвам по корпоративната стълба. Знаех, че докато работя и давам 100% от себе си за моя работодател, ще получавам все по-високи доходи, с които да поддържам стандарта си. Също така, когато си по цял ден с дадена група от хора, състезателния елемент се задейства и рано или късно започваш да искаш това, което и останалите.

5 начина да спестим пари от данъци. При това, напълно законно

След като станах предприемач и можех сам да нареждам приоритети ми, се замислих дали искам да продължавам да живея и да работя по същия начин. Да, хубавите дрехи, честите вечери навън, модерните играчки и другите неща, които хората грешно асоциират с богатството, ти повишават самочувствието, но на каква цена.

Тогава реших да променя това и окончателно да изляза от въртележката. Целите ми се промениха: вместо повече вещи и краткотрайни изживявания вече исках да ставам по-добра версия на себе си и да давам стойност на останалите. Времето и свободата се превърнаха в най-ценните ми активи. Започнах да гледам на парите като средство, а не като крайна цел. Разходите ми се намалиха драстично и започнах да спестявам над 70% от моите доходи.

2. Спестяване на част от доходите

Не разбирам как толкова много хора по света не осъзнават една проста истина – докато харчат всичко, което изкарват, те ще се въртят в омагьосаната въртележка. Знам, че е трудно да се спестява за неясното бъдеще, вместо да се купят вещи сега, но това е начинът. Разбира се, има достатъчно инструменти, които да ни помогнат да започнем да заделяме. На първо място, това е принципът да плащаме първо на себе си и да спестяваме минимум 10% от доходите ни. За да ни стига остатъка и да увеличаваме този процент (не е необходимо да сте екстремни спестители, като мен), може да използваме някои от системите за отчитане на разходите. Най-простият е да ги записваме във файл или на лист хартия.

Най-учудващото за мен, когато намалихме разходите почти наполовина в семейството ми, беше, че стандарта на живот не се промени особено. Мислех си, че е някаква магия, но всъщност това се получи благодарение на гъвкавото ми работно време. Ако отидеш на хотел през седмицата е почти наполовина по-евтино, отколкото през уикенда, например. Това важи за много други услуги. Да работя от вкъщи, също се оказа доста по-изгодно, въпреки че не съм търсил този ефект. Просто ги няма разходите за транспорт, бизнес обедите, на по питие след работа с колегите, събирането на пари за рождени дни и други подобни.3. Увеличаване на приходите и изграждане на богатство

След като започнем да заделяме част от доходите ни, ние увеличаваме нашето истинско богатство. По този начин може да си купим време. Дори само за няколко дни, ако имаме възможност да седнем и да помислим, може да увеличим приходите си или да намалим разходите си драстично. Около нас е пълно с различни начини да изкарваме пари и хора, които да ни помогнат в този процес. Просто трябва да спрем, да вдигнем очи и да ги забележим.

За да не стоят парите ни в банката и само инфлацията да ги изяжда, е добре да ги вложим в подходящи за нас инвестиции. Колкото по-рано започнем, толкова по-бързо ще научим важните за нас уроци и ще имаме достатъчно време, за да преодолеем първоначалните несигурни резултати и да изградим устойчиво богатство. Някои хора ме питат защо изобщо да спестяваме и инвестираме, а не просто да работим и да се радваме на живота сега?

Лихвите тръгват нагоре. Какво следва?

За мен, тази концепция е остаряла и е била приложима при индустриализацията, когато всичко се е въртяло около работата. Сега, реалността е различна и имаме много повече възможности от това да се трудим 40 години по 8-10 часа на ден и после държавата да се погрижи за нас. Най-малкото, пенсионната ни система е почти пред колапс и в момента парите за пенсии не стигат, а какво остава за след 10, 20 или 30 години.

Не всички искат да станат на 65 или 70 години, за да се радват на живота. Колкото и да се подобрява медицината и да живеем по-здравословно, на тази възраст няма да сме жизнени и енергични, както сега. Трябва да отчетем и факта, че в един момент ще искаме да излезем от омагьосаната въртележка и да имаме повече време за себе си, близките си и нещата, които обичаме да правим.

Държа да ви предупредя, че пътят към финансовата свобода не е лесен и изисква доста усилия и отдаване. Ако не сте напълно убедени в ползата от нея и не може да платите цената, по-добре не го правете. За мен, да съм полезен на себе си и на останалите, да правя смислени неща, да създавам стойност и да съм господар на живота и на времето си е по-важно от покупката на вещи и демонстрирането на измислен стандарт.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ