Задължителната съставка на масово споделяните клипове

Задължителната съставка на масово споделяните клипове

Задължителната съставка на масово споделяните клипове

Гледането на видеоклипове в YouTube и в други дигитални канали си остава водещо забавление за публиката днес. Следователно, видеото продължава да бъде мощен формат за пренос на маркетингови послания, за представяне на марки, продукти, услуги и места.

Често изготвянето на "вирусни" клипове е дело на интернет потребители, които са снимали импровизирано с телефона. Но все пак има и качествени авторски продукции - видео реклами и други, които също успяват да привлекат внимание и да провокират споделяне, харесване, популярност.

Основното правило, което обединява всички успешни масово споделяни видеа е, че те съдържат елемент на изненада. Затова за изработването на успешни клипове в света на онлайн забавлението съветът е "Бъдете неочаквани". Елементът на изненада задвижва процеса на споделяне и повишава разпознаваемостта на кампанията. В създаването на видео съдържание е решаващ творческият и сценариен момент, може и с леко драматизиране.

Как още да се създаде видео, за което всички да заговорят? Има някои основни изисквания, посочи американското сп. Entrepreneur. Фокусирайте се върху историята. Преди да опитате да бъдете оригинални, замислете се за посланието си. На какви проблеми кампанията ви дава отговор? "(Във видеото) повечето маркетолози се фокусират върху продукта, но е много по-интересно да се говори за проблема, който продуктът им може да разреши", коментира Тим Уишър, който създава рекламно видеа за Cisco и бе старши мениджър социални медии в компанията. Той съветва авторите да разпознаят нуждите (или болките) на клиентите си и по някакъв начин да ги засегнат във видеоклипа.

Дествайте ударно. Планирайте кратка и силна история в кадри. Максимум до 2 минути. Необходимо е да се започне с нещо ударно и интригуващо в първите 15 до 20 секунди. Ефективното онлайн съдържание изисква участие на зрителя. То трябва да мотивира потребителите да се придвижат в него напред. Както каза Ариана Хъфингтън в силна реч за MarketingProfs: "Ако избирате традиционна медия, я гледате/четете на дивана. Ако употребявате нова медия, вие дърпате юздите и сте на седлото на коня". Най-важното: хората не биха споделили видео, което не искат да догледат докрай.

Не забравяйте базисните правила. Всяко ефективно видео включва няколко задължително елемента: описателно заглавие, ключови думи и тагове, свързани с оптимизацията при търсене, призив за действие (какво искате да стоят хората, след като видят клипа ви) и промоционален план с постове, които свързват видеото с определени социални мрежи. Поставете клипа си в сайтове за социално споделяне (YouTube и Vimeo) и се уверете, че сте направили възможно вграждането му и споделянето му с всички възможности.

И, накрая, нужен ви е и късмет. Колкото и да е трудно да го признаем, за да успее един клип, създаден и поставен от маркетинга на дадена фирма, е необходима и голяма доза щастлив шанс. Късметът е силен двигател на онлайн успеха. Ако едно от 10 видеа обаче стане интересно и потребителите масово започнат да го гледат и споделят, усилията ви ще са си заслужавали, нали?

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ