7 причини за неравенството между бедни и богати

7 причини за неравенството между бедни и богати

7 причини за неравенството между бедни и богати

Нивото на неравенството нараства в целия свят. Според някои прогнози с времето то ще продължи да се увеличава и до 2030 г. две трети от цялото световно богатство ще принадлежи на 1% от населението. Експертите отбелязват, че в миналото неравенството между хората многократно е предизвиквало революции и безредици, което означава, че за да се избегне недоволството и агресията, то трябва да бъде намалено. Затова на първо място е необходимо да се разбере какви са причините за неравенството по света. Със сигурност, поне тези седем от тях, които следват по-долу дават логични обяснения за голямата разлика между най-бедните и най-богатите.

1. Ниво на образование

Не е тайна, че хората с различно ниво на образование получават различни заплати. Това се дължи на факта, че преминатите нива на обучение обикновено се свързват със степента на уменията и професионализма. Колкото по-високо е полученото образование, толкова по-усъвършенствани са професионалните  умения, което оправдава и високата му заплата. Влиянието на образованието върху месечната ни надница си личи най-вече в големите градове и в по-развитите страни по света, въпреки че не винаги еднаквата образователна степен означава еднакво качество на получените знания. Независимо от това, в някои от развитите страни има възможности за безплатно обучение, така че то в повечето случаи зависи от личните качества на човек, а не от финансовото му състояние.

2. Технологично развитие

Смята се, че развитието на технологиите стимулира безработицата. Така че при неквалифицираната работна ръка развитието на технологиите създава конкуренция между хората и машините, което често води до загуба на работни места. Причината - в области като обработка или опаковане на стоки, машините се справят доста по-ефективно, отколкото хората. Експертите, обаче, подчертават, че квалифицираната работна ръка понякога може да стане жертва на технологично развитие. Бързото развитие на изкуствения интелект ще позволи на роботите да заменят хората, дори на места, на които преди време това е изглеждало невъзможно. В същото време неквалифицираните работници са по-застрашени от бедността, казват анализаторите, подчертавайки огромната разлика между обикновените работници и собствениците на корпорации.

3. Разлики между половете

В много страни все още съществуват различия между двата пола на пазара на труда. Например, в Съединените американски щати при пълна заетост жените средно получават само 77% от заплатите, които взимат мъжете. Въпреки това, на непълно работно време жените получават около 50 на сто от надницата на мъжете, работещи при същите условия. Подобни различия са трудни за обяснение, макар че анализаторите подчертават, че при търсене на подходящо работно място женският пол отсява положителните и отрицателни фактори на средата, близостта до дома, работната атмосфера и колегите, а не залага само и единствено на размера на заплатата.4. Глобализация

Глобализацията засегна почти всички кътчета на света. Експертите обаче спорят до каква степен тя влияе върху увеличаването на неравенството. Според  известният американски икономист Пол Кругман глобализацията влияе най-пряко върху нарастващата разлика между бедните и богатите. Причината – с увеличението на търговията между страните, работниците в по-богатите страни се конкурират с тези по-бедните региони, особено в производствени области, които не изискват квалифицирана работна ръка, което от друга страна води до един своеобразен дъмпинг на заплатите на служителите.

5. Данъчни облекчения

Западните страни водят политика на данъчни облекчения. Това от една страна помага за увеличаване на икономическия растеж, понеже средствата постъпват директно във финансовия сектор. Това, макар и полезно за работещите във финансовия сектор, се оказва напълно неработещо за обикновения работник.

6. Политика за нулева ставка 

Когато лихвите са намалени, тогава и цената на дълга се намалява. Високият дълг може да бъде свързан с бедността. Въпреки това основните бенефициенти на ниските лихви и досега остават заможните корпорации, семейства и правителства. От друга страна ниските лихви водят до по-високи цени на активите. 

7. Спад в покупателната способност на парите

По различни причини покупателната способност на парите намалява с 99% през последните 100 години. Това означава, че средно тя е падала с 5% годишно. Следователно тези, чиято заплата е източник на доходи, са изправени пред намаляване на разполагаемия им доход. За сметка на това, хората, притежаващи активи, се намират в по-изгодна позиция. Трябва да се отбележи, че тази причина за неравенство между хората, пряко зависи от правителството на дадената страна и неговите политики.

Източник: Vestifinance

Редактор: Нели Тодорова

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ