Над 1 млрд. лв. влизат догодина в общините за градско развитие

Над 1 млрд. лв. влизат догодина в общините за градско развитие

Над 1 млрд. лв. влизат догодина в общините за градско развитие

Над 1 млрд.лв. ще влязат догодина в общините като инвестиции за градско развитие от Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г., както под формата на стартирали дейности, така и по обявени тръжни процедури, съобщи зам.-министърът на регионалното развитие Деница Николова по време на форума "Строителството през 2017 г. – перспективи и предизвикателства."

Очаква се до края на годината да бъдат одобрени 99 проекта по приоритетната ос за 39-те големи града. В момента проектите са  в процес на оценка, като до края на 2016 г. по тях могат да се направят и авансови плащания в зависимост от готовността на общините.

Основният ресурс по програмата се очаква обаче да бъде изразходван през 2017 г., когато ще са готови обществените поръчки и ще се избират изпълнители. Проектите са основно за градска среда, транспорт, енергийна ефективност за административни и жилищни сгради, градска среда, градски транспорт , социална, културна и спортна инфраструктура.

По втората приоритетна ос, касаеща по-малките градове се отчита още по-сериозен напредък, като подадените проекти са до размера на бюджетната линия от 207 млн.лв., отчете зам.-министър Николова. 104 са подадените проекти, като за 70 вече са сключени договори и още в края на годината може да стартира изпълнението им. Те са за енергийна ефективност на жилищни и административни сгради.

Сериозни инвестиции се очакват и по останалите приоритетни оси на оперативната програма. По линия на образованието, като ключов фактор за осигуряването на качествени кадри за икономиката и бизнеса, ще се обновяват 140 професионални училища и 13 университета. 21 са подадените проекти до момента за училища и университети, като с 5 от тях са сключени договори. За останалите професионални учебни заведения проектите трябва да се подадат до края на месец октомври. До края на годината трябва да приключи оценяването на проектите. 

380 млн.лв. европейски средства ще се инвестират в рехабилитацията на 25 републикански пътища от I, II и III клас, съобщи още Николова. Към момента са сключени договори за 15 проекта, по които текат процедури по избор на изпълнител. „ От началото на следващия строителен сезон се очакват плащания към изпълнители в размер на минимум 180 млн.лв. за пътна инфраструктура“, отбеляза заместник-министърът.

Над 164 млн.лв. са предвидените инвестиции за реформа в здравеопазването и модернизация на спешната помощ. Зам.-министър Николова отчете, че по тази ос се отчита известно изместване във времето, спрямо първоначалните очаквания, заради забавяне в следствие на обжалвания на обществената поръчка на изготвянето на прединвестиционното проучване.

Зам.-министър Николова напомни, че основен момент при изпълнението на тази оперативна програма е мобилизацията на общините по стартиране на обществените поръчки и избор на изпълнител. Съгласно новите правила, в рамките на всеки сключен договор между управляващия орган на оперативната програма и общината, до 3 месеца трябва да има обявена обществена поръчка, а до 12 месеца и избран основен изпълнител. Ако не се изпълнят, тези две изисквания има риск от провал на проекта и прекратяване на договора с бенефициента.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ